G-Stock 2 5/8" Full sweep Oil Pressure gauge, 100psi, with standard stainless low step bezel and flat glass lens.
Classic Instruments G/Stock 2 5/8" Oil Pressure Gauge GS381SLF
Specifications:
| Description_SHO | Oil Pressure Gauge |
| Description_INV | G-STOCK 2 5/8IN OIL PRES 100psi ELEC |
| Description_DES | G/Stock 2 5/8" Oil Pressure Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | G-Stock 2 5/8" Full sweep Oil Pressure gauge, 100psi, with standard stainless low step bezel and flat glass lens. |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_SHO | Oil Pressure Gauge |
| Description_INV | G-STOCK 2 5/8IN OIL PRES 100psi ELEC |
| Description_DES | G/Stock 2 5/8" Oil Pressure Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | G-Stock 2 5/8" Full sweep Oil Pressure gauge, 100psi, with standard stainless low step bezel and flat glass lens. |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| 5025 | Silver |
| 5024 | Steel |
| Brand | Classic Instruments |
| 1274 | Yes |
| Category | Body |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| 3310 | Black |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| Gauge Face Color | Black |
| Gauge Face Color | Green |
| 4188 | White |
| 1279 | Clear |
| 10367 | No |
| 30 | Yes |
| part type | Engine Oil Pressure Gauge |
| 8220 | Red |
| Product Type | performance gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| 5025 | Silver |
| 5024 | Steel |
| Brand | Classic Instruments |
| 1274 | Yes |
| Category | Body |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| 3310 | Black |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| Gauge Face Color | Black |
| Gauge Face Color | Green |
| 4188 | White |
| 1279 | Clear |
| 10367 | No |
| 30 | Yes |
| part type | Engine Oil Pressure Gauge |
| 8220 | Red |
| Product Type | performance gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |


