G-Stock 2 5/8" Full sweep Brake;Pressure gauge, with standard stainless low step bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments G/Stock 2 5/8" Brake Pressure Gauge GS367SLF
Specifications:
| Description_SHO | Pressure Gauge |
| Description_INV | G-STOCK 2 5/8IN BRK PRSR GAUGE FS |
| Description_DES | G/Stock 2 5/8" Brake Pressure Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | G-Stock 2 5/8" Full sweep Brake;Pressure gauge, with standard stainless low step bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge when launch pressure is reached |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Completely electric |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Builtin analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_SHO | Pressure Gauge |
| Description_INV | G-STOCK 2 5/8IN BRK PRSR GAUGE FS |
| Description_DES | G/Stock 2 5/8" Brake Pressure Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | G-Stock 2 5/8" Full sweep Brake;Pressure gauge, with standard stainless low step bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge when launch pressure is reached |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Completely electric |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Builtin analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Brake Pressure Gauge |
| Product Type | performance gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Brake Pressure Gauge |
| Product Type | performance gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |


