*item may differ from images
The 1967-68 Mustang Package with our;G-Stock series installed,;features a 4 5/8" Information Screen Speedometer, a tachometer, and 2 1/8" Fuel (75-10 OHM), oil, and temp gauges. The cluster is completely assembled and mounted in a brushed aluminum style bezel. The unit is pre-wired and includes all necessary* sending units, mounting hardware, and a wiring harness;constructed of automotive grade TXL wire, machine-crimped terminals, tech-flex sleeving, and Molex main connectors.;Equipped with our ZST™ and works directly with ECM or VSS signal, no need for an additional control box.
Classic Instruments Brushed Aluminum bezel, info. screen speedometer MU67DGSBA
Specifications:
| Description_SHO | Gauge Set |
| Description_INV | G STOCK MUSTANG 67-68 OLED, BRUSHED-Ford |
| Description_DES | G/Stock 1967-68 Mustang |
| Description_EXT | Brushed Aluminum bezel, info. screen speedometer |
| Description_MKT | The 1967-68 Mustang Package with our;G-Stock series installed,;features a 4 5/8" Information Screen Speedometer, a tachometer, and 2 1/8" Fuel (75-10 OHM), oil, and temp gauges. The cluster is completely assembled and mounted in a brushed aluminum style bezel. The unit is pre-wired and includes all necessary* sending units, mounting hardware, and a wiring harness;constructed of automotive grade TXL wire, machine-crimped terminals, tech-flex sleeving, and Molex main connectors.;Equipped with our ZST™ and works directly with ECM or VSS signal, no need for an additional control box. |
| Description_FAB | 2 1/8" Fuel (75-10 OHM), oil, and temp gauges |
| Description_FAB | The 1967-68 Mustang Package with our G-Stock series |
| Description_FAB | The unit is pre-wired and includes all necessary* sending units, mounting hardware, |
| Description_FAB | 4 5/8" Speedometer and tachometer |
| Description_FAB | Fuel sending unit not included, fuel gauge is calibrated to stock 75-10 OHM. |
| Description_FAB | Equipped with our ZST™ and works directly with ECM or VSS signal, no need for an additional control box. |
| Description_FAB | Wiring harness constructed of automotive grade TXL wire, machine-crimped terminals, tech-flex sleeving, and Molex main connectors. |
| Description_FAB | The cluster is completely assembled and mounted in a brushed aluminum style bezel. |
| Description_SHO | Gauge Set |
| Description_INV | G STOCK MUSTANG 67-68 OLED, BRUSHED-Ford |
| Description_DES | G/Stock 1967-68 Mustang |
| Description_EXT | Brushed Aluminum bezel, info. screen speedometer |
| Description_MKT | The 1967-68 Mustang Package with our;G-Stock series installed,;features a 4 5/8" Information Screen Speedometer, a tachometer, and 2 1/8" Fuel (75-10 OHM), oil, and temp gauges. The cluster is completely assembled and mounted in a brushed aluminum style bezel. The unit is pre-wired and includes all necessary* sending units, mounting hardware, and a wiring harness;constructed of automotive grade TXL wire, machine-crimped terminals, tech-flex sleeving, and Molex main connectors.;Equipped with our ZST™ and works directly with ECM or VSS signal, no need for an additional control box. |
| Description_FAB | 2 1/8" Fuel (75-10 OHM), oil, and temp gauges |
| Description_FAB | The 1967-68 Mustang Package with our G-Stock series |
| Description_FAB | The unit is pre-wired and includes all necessary* sending units, mounting hardware, |
| Description_FAB | 4 5/8" Speedometer and tachometer |
| Description_FAB | Fuel sending unit not included, fuel gauge is calibrated to stock 75-10 OHM. |
| Description_FAB | Equipped with our ZST™ and works directly with ECM or VSS signal, no need for an additional control box. |
| Description_FAB | Wiring harness constructed of automotive grade TXL wire, machine-crimped terminals, tech-flex sleeving, and Molex main connectors. |
| Description_FAB | The cluster is completely assembled and mounted in a brushed aluminum style bezel. |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| 3390 | Standard |
| 3390 | Premium |
| 3390 | Specialty |
| 3390 | Heavy Duty |
| 1814 | Yes |
| part type | Gauge Set |
| Product Type | Direct Fit |
| Sub Category | Instrument Panel |
| 3145 | Specific Fit |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| 3390 | Standard |
| 3390 | Premium |
| 3390 | Specialty |
| 3390 | Heavy Duty |
| 1814 | Yes |
| part type | Gauge Set |
| Product Type | Direct Fit |
| Sub Category | Instrument Panel |
| 3145 | Specific Fit |
| Warning | California Proposition 65 |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1967 | Ford | Mustang | ||
| 1968 | Ford | Mustang |




