We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it.
Classic Instruments All American Tradition 2 5/8" Air Pressure Gauge AT318SLC
Specifications:
| Description_SHO | Pressure Gauge |
| Brand | Classic Instruments |
| Description_INV | AM TRD 2 5/8IN AIR PRE 150psi ELECTR |
| Category | Vehicles, Equipment, Tools, and Supplies |
| Description_DES | All American Tradition 2 5/8" Air Pressure Gauge |
| 1423 | Analog |
| Description_EXT | All American Tradition;2 5/8" Full sweep Air Pressure gauge, 150psi, with standard stainless steel low step bezel and curved;glass lens |
| Emission Code | 6 |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Gauge Face Color | Black/Gray |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| part type | Air Pressure Gauge |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| Product Type | individual gauge |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| Sub Category | Power, Air, and Hand Tools and Accessories |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| Sweep | Full Sweep |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Weight | 1 |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_SHO | Pressure Gauge |
| Description_INV | AM TRD 2 5/8IN AIR PRE 150psi ELECTR |
| Description_DES | All American Tradition 2 5/8" Air Pressure Gauge |
| Description_EXT | All American Tradition;2 5/8" Full sweep Air Pressure gauge, 150psi, with standard stainless steel low step bezel and curved;glass lens |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Vehicles, Equipment, Tools, and Supplies |
| 1423 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| Gauge Face Color | Black/Gray |
| part type | Air Pressure Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Power, Air, and Hand Tools and Accessories |
| Sweep | Full Sweep |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 1 |



