Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product.
Classic Instruments All American Tradition 2 1/8" Fuel Gauge AT109SHC
Specifications:
| 5025 | Silver |
| 5025 | Silver |
| 5024 | Stainless Steel |
| 5024 | Stainless Steel |
| Brand | Classic Instruments |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Category | Body |
| 1423 | Analog |
| 1423 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Emission Code | 6 |
| 3310 | Black |
| 3310 | Black |
| Gauge Diameter | 2 1/8" |
| Gauge Diameter | 2 1/8" |
| Gauge Type | Fuel Level |
| Gauge Type | Fuel Level |
| 1814 | Yes |
| 1814 | Yes |
| 4188 | White |
| 4188 | White |
| 5008 | Silver |
| 5008 | Silver |
| 1279 | Clear |
| 1279 | Clear |
| 10367 | No |
| 10367 | No |
| 30 | Yes |
| 30 | Yes |
| part type | Fuel Level Gauge |
| part type | Fuel Level Gauge |
| PI: build_to_order | 1 |
| PI: build_to_order | 1 |
| 8220 | Silver |
| 8220 | Silver |
| Product Type | individual gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sender Ohm Range | Programmable |
| Sender Ohm Range | Programmable |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Sweep | Full Sweep |
| Sweep | Full Sweep |
| 3145 | Universal |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 1 |
| Weight | 1 |
| Description_SHO | Fuel Gauge |
| Description_INV | AMER TRAD 2IN FUEL PROGRAMMABLE |
| Description_DES | All American Tradition 2 1/8" Fuel Gauge |
| Description_EXT | All American Tradition 2 1/8" Full sweep fuel level gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens. |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Programmable OHM range for compatibility with any fuel sending unit |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Small 2 ⅛" hole size |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_SHO | Fuel Gauge |
| Description_INV | AMER TRAD 2IN FUEL PROGRAMMABLE |
| Description_DES | All American Tradition 2 1/8" Fuel Gauge |
| Description_EXT | All American Tradition 2 1/8" Full sweep fuel level gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens. |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Programmable OHM range for compatibility with any fuel sending unit |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Small 2 ⅛" hole size |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Installation hardware included |



