All American Nickel 2 5/8" Full sweep Water Temperature gauge with standard stainless steel low step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments All American Nickle 2 5/8" Full Sweep Water Temperature Gauge AN326SLC-12
Specifications:
| 5025 | Silver |
| 5024 | Steel |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| 3390 | Performance |
| 1814 | Yes |
| 4188 | White |
| 5008 | Black |
| 1279 | Clear |
| 10367 | No |
| 30 | Yes |
| part type | Engine Coolant Temperature Gauge |
| PI: build_to_order | 1 |
| 8220 | Red |
| Product Type | Engine Coolant Temperature Gauge |
| 8073 | Yes |
| Sub Category | Instrument Panel |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 1 |
| 5025 | Silver |
| 5024 | Steel |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| 3390 | Performance |
| 1814 | Yes |
| 4188 | White |
| 5008 | Black |
| 1279 | Clear |
| 10367 | No |
| 30 | Yes |
| part type | Engine Coolant Temperature Gauge |
| PI: build_to_order | 1 |
| 8220 | Red |
| Product Type | Engine Coolant Temperature Gauge |
| 8073 | Yes |
| Sub Category | Instrument Panel |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 1 |
| Description_SHO | Temperature Gauge |
| Description_INV | AMER NKL 2 5/8 IN WATER TEMP 12MM |
| Description_DES | All American Nickle 2 5/8" Full Sweep Water Temperature Gauge |
| Description_EXT | All American Nickle 2 5/8" Full Sweep Water Temperature Gauge |
| Description_MKT | Features include:- Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability- Full sweep provides increased accuracy- Easy to read 2 5/8" size- Push-button calibration- Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated- Warning light output for additional warning indicator lights- Analog .5 – 4.5VDC output for data logging systems- LED lighting, choose between Warm White or Cool White- Temperature sending unit included- Installation hardware and wiring harness included |
| Description_MKT | All American Nickel 2 5/8" Full sweep Water Temperature gauge with standard stainless steel low step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Analog 5 |
| Description_FAB | 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size - Push-button calibration |
| Description_FAB | Temperature sending unit included |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_SHO | Temperature Gauge |
| Description_INV | AMER NKL 2 5/8 IN WATER TEMP 12MM |
| Description_DES | All American Nickle 2 5/8" Full Sweep Water Temperature Gauge |
| Description_EXT | All American Nickle 2 5/8" Full Sweep Water Temperature Gauge |
| Description_MKT | Features include:- Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability- Full sweep provides increased accuracy- Easy to read 2 5/8" size- Push-button calibration- Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated- Warning light output for additional warning indicator lights- Analog .5 – 4.5VDC output for data logging systems- LED lighting, choose between Warm White or Cool White- Temperature sending unit included- Installation hardware and wiring harness included |
| Description_MKT | All American Nickel 2 5/8" Full sweep Water Temperature gauge with standard stainless steel low step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Analog 5 |
| Description_FAB | 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size - Push-button calibration |
| Description_FAB | Temperature sending unit included |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Installation hardware included |



