All American Nickel;2 5/8" Full sweep Transmission Temperature gauge with standard stainless steel;low step bezel and curved;glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments All American Nickel 2 5/8" Transmission Temperature Gauge AN327SLC
Specifications:
| Description_SHO | Trans Temp Gauge |
| Brand | Classic Instruments |
| Description_INV | AMER NKL 2 5/8IN TRANS TEMP |
| Category | Body |
| Description_DES | All American Nickel 2 5/8" Transmission Temperature Gauge |
| Emission Code | 6 |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| Description_MKT | All American Nickel;2 5/8" Full sweep Transmission Temperature gauge with standard stainless steel;low step bezel and curved;glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| part type | Transmission Temperature Gauge |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Product Type | individual gauge |
| Description_FAB | Temperature sending unit included |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Sweep | Full Sweep |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Temperature Range | 140-280°F |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Weight | 1 |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_SHO | Trans Temp Gauge |
| Description_INV | AMER NKL 2 5/8IN TRANS TEMP |
| Description_DES | All American Nickel 2 5/8" Transmission Temperature Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | All American Nickel;2 5/8" Full sweep Transmission Temperature gauge with standard stainless steel;low step bezel and curved;glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Temperature sending unit included |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| part type | Transmission Temperature Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Sweep | Full Sweep |
| Temperature Range | 140-280°F |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 1 |



