We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders!
Classic Instruments All American Nickel 2 1/8" Oil Pressure AN81SHC
Specifications:
| Description_SHO | Engine |
| 5025 | Silver |
| Description_INV | AMERICAN NICKEL 2IN OIL PRESS |
| 5024 | Steel |
| Description_DES | All American Nickel 2 1/8" Oil Pressure |
| Brand | Classic Instruments |
| Description_EXT | All American Nickel 2 1/8" Oil Pressure High Step Stainless Steel Bezel with Curved Glass |
| 1822 | Incandescent |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| 1274 | Yes |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Category | Body |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| 10366 | No |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| 10373 | No |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| 1807 | Analog |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| Emission Code | 6 |
| Description_FAB | wiring harness included |
| Face Color | Gold |
| Description_FAB | All American Nickel 2 1/8" Oil Pressure Gauge |
| Gauge Bezel Color | Stainless Steel |
| Description_FAB | Installation hardware |
| Gauge Diameter | 2 1/8" |
| Description_FAB | Curved glass |
| Gauge Face Color | Gold |
| Description_FAB | Stainless Steel Bezel |
| Gauge Pointer Color | Red |
| Description_SHO | Engine |
| Grade Type | Specialty |
| Description_INV | AMERICAN NICKEL 2IN OIL PRESS |
| 1814 | Yes |
| Description_DES | All American Nickel 2 1/8" Oil Pressure |
| 4188 | White |
| Description_EXT | All American Nickel 2 1/8" Oil Pressure High Step Stainless Steel Bezel with Curved Glass |
| 1279 | Clear |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| 10367 | No |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Maximum Pressure Reading | 100 |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| Minimum Pressure Reading | 0 |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| 30 | Yes |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| 10368 | Yes |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| Oil Pressure Range | 0-100 PSI |
| Description_FAB | wiring harness included |
| part type | Engine Oil Pressure Gauge |
| Description_FAB | All American Nickel 2 1/8" Oil Pressure Gauge |
| 10460 | No |
| Description_FAB | Installation hardware |
| 8220 | Red |
| Description_FAB | Curved glass |
| Product Type | individual gauge |
| Description_FAB | Stainless Steel Bezel |
| 8073 | No |
| 2145 | Electric |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Sweep | Short Sweep |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 1 |
| 5025 | Silver |
| 5024 | Steel |
| Brand | Classic Instruments |
| 1822 | Incandescent |
| 1274 | Yes |
| Category | Body |
| 10366 | No |
| 10373 | No |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Face Color | Gold |
| Gauge Bezel Color | Stainless Steel |
| Gauge Diameter | 2 1/8" |
| Gauge Face Color | Gold |
| Gauge Pointer Color | Red |
| Grade Type | Specialty |
| 1814 | Yes |
| 4188 | White |
| 1279 | Clear |
| 10367 | No |
| Maximum Pressure Reading | 100 |
| Minimum Pressure Reading | 0 |
| 30 | Yes |
| 10368 | Yes |
| Oil Pressure Range | 0-100 PSI |
| part type | Engine Oil Pressure Gauge |
| 10460 | No |
| 8220 | Red |
| Product Type | individual gauge |
| 8073 | No |
| 2145 | Electric |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Sweep | Short Sweep |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 1 |



