All American Nickel 2 1/8" Full sweep External Air Temperature gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens.
Classic Instruments All American Nickel 2 1/8" Full sweep External Air Temperature gauge AN199SHC
Specifications:
| Description_SHO | Air Temp Gauge |
| Brand | Classic Instruments |
| Description_INV | AMER NKL 2IN OUTSIDE AIR TEMP |
| Category | Body |
| Description_DES | All American Nickel 2 1/8" External Air Temp. Gauge |
| Emission Code | 6 |
| Description_EXT | All American Nickel 2 1/8" Full sweep External Air Temperature gauge |
| Gauge Diameter | 2 1/8" |
| Description_MKT | All American Nickel 2 1/8" Full sweep External Air Temperature gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens. |
| part type | Outside Air Temperature Gauge |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Product Type | individual gauge |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Sweep | Full Sweep |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Temperature Range | 0-120°F |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Weight | 2 |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Custom stainless steel temperature sending unit included, with micromagnet for mounting flexibility |
| Description_FAB | Small 2 ⅛" hole size |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_SHO | Air Temp Gauge |
| Description_INV | AMER NKL 2IN OUTSIDE AIR TEMP |
| Description_DES | All American Nickel 2 1/8" External Air Temp. Gauge |
| Description_EXT | All American Nickel 2 1/8" Full sweep External Air Temperature gauge |
| Description_MKT | All American Nickel 2 1/8" Full sweep External Air Temperature gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens. |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Custom stainless steel temperature sending unit included, with micromagnet for mounting flexibility |
| Description_FAB | Small 2 ⅛" hole size |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| Gauge Diameter | 2 1/8" |
| part type | Outside Air Temperature Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Sweep | Full Sweep |
| Temperature Range | 0-120°F |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 2 |



