All American Nickel 2 1/8" Full sweep fuel level gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments All American Nickel 2 1/8" Fuel Gauge AN109SHC
Specifications:
| 5025 | Silver |
| 5025 | Silver |
| 5024 | Stainless Steel |
| 5024 | Stainless Steel |
| Brand | Classic Instruments |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Category | Body |
| 1423 | Analog |
| 1423 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Emission Code | 6 |
| Gauge Diameter | 2 1/8" |
| Gauge Diameter | 2 1/8" |
| Gauge Type | Fuel Level |
| Gauge Type | Fuel Level |
| 1814 | Yes |
| 1814 | Yes |
| 4188 | White |
| 4188 | White |
| 5008 | Black |
| 5008 | Black |
| 1279 | Clear |
| 1279 | Clear |
| 10367 | No |
| 10367 | No |
| 30 | Yes |
| 30 | Yes |
| part type | Fuel Level Gauge |
| part type | Fuel Level Gauge |
| PI: build_to_order | 1 |
| PI: build_to_order | 1 |
| 8220 | Red |
| 8220 | Red |
| Product Type | Fuel Level Gauge |
| Product Type | Fuel Level Gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Sweep | Full Sweep |
| Sweep | Full Sweep |
| 3145 | Universal |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_SHO | Fuel Gauge |
| Description_INV | AMER NKL 2IN FUEL PROGRAMMABLE |
| Description_DES | All American Nickel 2 1/8" Fuel Gauge |
| Description_EXT | All American Nickel 2 1/8" Fuel Gauge |
| Description_MKT | All American Nickel 2 1/8" Full sweep fuel level gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Push-button calibration |
| Description_FAB | Rugged air core motor combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Small 2 ⅛" hole size |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | nstallation hardware |
| Description_FAB | Analog .5 – 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Programmable OHM range for compatibility with any fuel sending unit |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_SHO | Fuel Gauge |
| Description_INV | AMER NKL 2IN FUEL PROGRAMMABLE |
| Description_DES | All American Nickel 2 1/8" Fuel Gauge |
| Description_EXT | All American Nickel 2 1/8" Fuel Gauge |
| Description_MKT | All American Nickel 2 1/8" Full sweep fuel level gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Push-button calibration |
| Description_FAB | Rugged air core motor combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Small 2 ⅛" hole size |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | nstallation hardware |
| Description_FAB | Analog .5 – 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Programmable OHM range for compatibility with any fuel sending unit |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |



