All American Nickel 2 1/8" Full sweep Cylinder Head Temp.;gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments All American Nickel 2 1/8" Cylinder Head Temp. Gauge AN197SHC
Specifications:
| Description_SHO | Cylinder Head Gauge |
| Brand | Classic Instruments |
| Description_INV | AMER NKL 2IN CYLINDER HEAD TEMP |
| Category | Body |
| Description_DES | All American Nickel 2 1/8" Cylinder Head Temp. Gauge |
| Emission Code | 6 |
| Description_EXT | All American Nickel 2 1/8" Full sweep Cylinder Head Temp.;gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus |
| Gauge Diameter | 2 1/8" |
| Description_MKT | All American Nickel 2 1/8" Full sweep Cylinder Head Temp.;gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| 3390 | Performance |
| Description_FAB | .5 - 4.5VDC analog datalogging output |
| 1814 | Yes |
| Description_FAB | Configurable LED lighting, with choice of Warm White or Cool White lights |
| 30 | Yes |
| Description_FAB | A singleconnection wire harness |
| part type | Engine Cylinder Head Temperature Gauge |
| Description_FAB | Push button calibration |
| Product Type | individual gauge |
| Description_FAB | Completely electric |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Description_FAB | Thermocouple amplifier included |
| Sweep | Full Sweep |
| Description_FAB | Rugged air core movement for durability |
| Temperature Range | 100-600°F |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| 3145 | Universal |
| Description_FAB | Microprocessor technology for precision |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_FAB | Type K thermocouple, with 14mm copper lug and 10ft. stainles steel braided wire, included |
| Weight | 2 |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Small 2 1/8" hole size |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_SHO | Cylinder Head Gauge |
| Description_INV | AMER NKL 2IN CYLINDER HEAD TEMP |
| Description_DES | All American Nickel 2 1/8" Cylinder Head Temp. Gauge |
| Description_EXT | All American Nickel 2 1/8" Full sweep Cylinder Head Temp.;gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus |
| Description_MKT | All American Nickel 2 1/8" Full sweep Cylinder Head Temp.;gauge with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | .5 - 4.5VDC analog datalogging output |
| Description_FAB | Configurable LED lighting, with choice of Warm White or Cool White lights |
| Description_FAB | A singleconnection wire harness |
| Description_FAB | Push button calibration |
| Description_FAB | Completely electric |
| Description_FAB | Thermocouple amplifier included |
| Description_FAB | Rugged air core movement for durability |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Microprocessor technology for precision |
| Description_FAB | Type K thermocouple, with 14mm copper lug and 10ft. stainles steel braided wire, included |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Small 2 1/8" hole size |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| Gauge Diameter | 2 1/8" |
| 3390 | Performance |
| 1814 | Yes |
| 30 | Yes |
| part type | Engine Cylinder Head Temperature Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Sweep | Full Sweep |
| Temperature Range | 100-600°F |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 2 |



