We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer.
Classic Instruments All American 4 5/8" Quad AW78SRC
Specifications:
| Ammeter Gauge Included | No |
| Description_SHO | Body |
| Application | Universal |
| Description_INV | ALL AMERICAN 5IN QUAD 0-90 |
| Bezel Included | Yes |
| Description_DES | All American 4 5/8" Quad |
| Boost Gauge Included | No |
| Description_EXT | All American 4 5/8" Quad Gauge (Fuel 0-90 OHM) with Stainless Radial Bezel Curved Glass Lens |
| Brake Bias Gauge Included | No |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| Brand | Classic Instruments |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| 1274 | Yes |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| Category | Body |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| Clock Included | No |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| Direct Fit | No |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| 1807 | Analog |
| Description_FAB | Fuel 0-90 OHM, Volt, Temp and Oil |
| Emission Code | 6 |
| Description_FAB | All American 4 5/8" Quad Gauge |
| Finish | Silver |
| Description_FAB | Curved Glass Lens |
| Fuel Level Gauge Included | Yes |
| Description_FAB | Stainless Radial Bezel |
| Fuel Pressure Gauge Included | No |
| Description_SHO | Body |
| Fuel Sending Unit Ohms | 240-33 |
| Description_INV | ALL AMERICAN 5IN QUAD 0-90 |
| 5007 | Silver |
| Description_DES | All American 4 5/8" Quad |
| Gauge Number Color | Black |
| Description_EXT | All American 4 5/8" Quad Gauge (Fuel 0-90 OHM) with Stainless Radial Bezel Curved Glass Lens |
| 4774 | 1 |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| Gauge Style | Analog |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| 3390 | Heavy Duty |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| 3390 | Specialty |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| 3390 | Premium |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| 3390 | Standard |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Hour Meter Included | No |
| Description_FAB | Fuel 0-90 OHM, Volt, Temp and Oil |
| 1814 | Yes |
| Description_FAB | All American 4 5/8" Quad Gauge |
| 30 | Yes |
| Description_FAB | Curved Glass Lens |
| OEM Replacement | No |
| Description_FAB | Stainless Radial Bezel |
| Oil Pressure Gauge Included | Yes |
| Oil Temperature Gauge Included | No |
| part type | Gauge Set |
| Pointer Color | Black |
| Product Type | Individual Gauge |
| Pyrometer Included | No |
| Quantity | 1 |
| Remanufactured | No |
| Speedometer Included | No |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Tachometer | No |
| Tachometer Included | No |
| Transmission Temperature Gauge Included | No |
| 3145 | Universal |
| Voltage Gauge Included | Yes |
| Warning | California Proposition 65 |
| Water Pressure Gauge Included | No |
| Water Temperature Gauge Included | Yes |
| Ammeter Gauge Included | No |
| Application | Universal |
| Bezel Included | Yes |
| Boost Gauge Included | No |
| Brake Bias Gauge Included | No |
| Brand | Classic Instruments |
| 1274 | Yes |
| Category | Body |
| Clock Included | No |
| Direct Fit | No |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Finish | Silver |
| Fuel Level Gauge Included | Yes |
| Fuel Pressure Gauge Included | No |
| Fuel Sending Unit Ohms | 240-33 |
| 5007 | Silver |
| Gauge Number Color | Black |
| 4774 | 1 |
| Gauge Style | Analog |
| 3390 | Heavy Duty |
| 3390 | Specialty |
| 3390 | Premium |
| 3390 | Standard |
| Hour Meter Included | No |
| 1814 | Yes |
| 30 | Yes |
| OEM Replacement | No |
| Oil Pressure Gauge Included | Yes |
| Oil Temperature Gauge Included | No |
| part type | Gauge Set |
| Pointer Color | Black |
| Product Type | Individual Gauge |
| Pyrometer Included | No |
| Quantity | 1 |
| Remanufactured | No |
| Speedometer Included | No |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Tachometer | No |
| Tachometer Included | No |
| Transmission Temperature Gauge Included | No |
| 3145 | Universal |
| Voltage Gauge Included | Yes |
| Warning | California Proposition 65 |
| Water Pressure Gauge Included | No |
| Water Temperature Gauge Included | Yes |



