We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it.
Classic Instruments All American 2 5/8" Fuel Gauge AW309SRC
Specifications:
| Description_SHO | Fuel Gauge |
| 5025 | Silver |
| Description_INV | ALL AMER 2 5/8IN FUEL PROGRAMMABLE |
| 5024 | Stainless Steel |
| Description_DES | All American 2 5/8" Fuel Gauge |
| Brand | Classic Instruments |
| Description_EXT | All American 2 5/8" Full sweep fuel level gauge with standard stainless steel radial bezel and curved glass lens |
| Category | Body |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| 1423 | Analog |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| Emission Code | 6 |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| 3310 | Silver |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| Gauge Type | Fuel Level |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| 1814 | Yes |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| 4188 | White |
| Description_FAB | Analog .5 – 4.5VDC output for data logging systems |
| 5008 | Black |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| 1279 | Clear |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| 10367 | No |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| 30 | Yes |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| part type | Fuel Level Gauge |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| PI: build_to_order | 1 |
| Description_FAB | Programmable OHM range for compatibility with any fuel sending unit |
| 8220 | Black |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Product Type | individual gauge |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Description_SHO | Fuel Gauge |
| Sweep | Full Sweep |
| Description_INV | ALL AMER 2 5/8IN FUEL PROGRAMMABLE |
| 3145 | Universal |
| Description_DES | All American 2 5/8" Fuel Gauge |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_EXT | All American 2 5/8" Full sweep fuel level gauge with standard stainless steel radial bezel and curved glass lens |
| Weight | 1 |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Analog .5 – 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Programmable OHM range for compatibility with any fuel sending unit |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| 5025 | Silver |
| 5024 | Stainless Steel |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| 1423 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| 3310 | Silver |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| Gauge Type | Fuel Level |
| 1814 | Yes |
| 4188 | White |
| 5008 | Black |
| 1279 | Clear |
| 10367 | No |
| 30 | Yes |
| part type | Fuel Level Gauge |
| PI: build_to_order | 1 |
| 8220 | Black |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Sweep | Full Sweep |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 1 |



