*item may differ from images
We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop.
Classic Instruments 3 3/8" Speedometer, Tachometer & short-sweep 2 5/8" Fuel, Oil, Temp, Volts HR201SLF
Specifications:
| Description_SHO | Hot Rod Six Gauge |
| Description_INV | HOT ROD 2 5/8IN SHRT SWEEP 6 GA SET-GM |
| Description_DES | Hot Rod Six Gauge Set 201 |
| Description_EXT | 3 3/8" Speedometer, Tachometer & short-sweep 2 5/8" Fuel, Oil, Temp, Volts |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| Description_FAB | 3 3/8" tachometer |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, volt gauge |
| Description_FAB | Set includes all necessary sending units. |
| Description_FAB | 3 3/8" speedometer |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, temperature gauge |
| Description_FAB | Hot Rod six gauge set, with standard stainless low step bezels and flat glass lenses. |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, fuel gauge |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, oil pressure gauge |
| Description_SHO | Hot Rod Six Gauge |
| Description_INV | HOT ROD 2 5/8IN SHRT SWEEP 6 GA SET-GM |
| Description_DES | Hot Rod Six Gauge Set 201 |
| Description_EXT | 3 3/8" Speedometer, Tachometer & short-sweep 2 5/8" Fuel, Oil, Temp, Volts |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| Description_FAB | 3 3/8" tachometer |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, volt gauge |
| Description_FAB | Set includes all necessary sending units. |
| Description_FAB | 3 3/8" speedometer |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, temperature gauge |
| Description_FAB | Hot Rod six gauge set, with standard stainless low step bezels and flat glass lenses. |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, fuel gauge |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, oil pressure gauge |
| Application | Universal |
| Brand | Classic Instruments |
| 1274 | Yes |
| Category | Body |
| Color | Black |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Grade Type | Perfomance |
| 3390 | Premium |
| 3390 | Standard |
| 3390 | Heavy Duty |
| 3390 | Specialty |
| 1814 | Yes |
| 30 | Yes |
| part type | Gauge Set |
| Product Type | Performance Gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |
| Application | Universal |
| Brand | Classic Instruments |
| 1274 | Yes |
| Category | Body |
| Color | Black |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Grade Type | Perfomance |
| 3390 | Premium |
| 3390 | Standard |
| 3390 | Heavy Duty |
| 3390 | Specialty |
| 1814 | Yes |
| 30 | Yes |
| part type | Gauge Set |
| Product Type | Performance Gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |




