*item may differ from images
2015-2019 Subaru Outback Wad 2" Front/1.5" Rear Strut Spacer Kit
Body Armor 4x4 2015-2019 Subaru Outback Wad 2" Front/1.5" Rear Strut Spacer Kit 50307-SU
Specifications:
| Category | Level Kit |
| COLOR | Black |
| DRIVE | AWD |
| Fed-Ex | Y |
| FINISH | Smooth |
| Height | 2 in. Front / 1.5 in. Rear |
| MATERIAL | Metal |
| MAX TIRE SIZE | 235/65R17 |
| POSITION | Front/Rear |
| Prop 65 - Long Label | Warning: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information: www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 - Warning | Warning - Both Cancer and Reproduction.TIF |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | Body Armor 4x4 - 50307-SU - Suspension Leveling Kit |
| WARRANTY | 3 Year Finish / Limited Lifetime |
| Description_ASM | 2015 thru 2019 Subaru Outback |
| Description_DEF | Suspension Leveling Kit |
| Description_DES | 2" Front/1.5" Rear Strut Spacer Kit |
| Description_EXT | 2015-2019 Subaru Outback Wad 2" Front/1.5" Rear Strut Spacer Kit |
| Description_FAB | 2.0" Front and 1.5" Rear Lift |
| Description_FAB | Bolt On Installation |
| Description_FAB | Stock Ride Quality |
| Description_FAB | Front Spacers Correct Caster and Camber |
| Description_FAB | Fits 235/65-17 Tires Minor Trimming May Be Required On Certain Wheel Offsets |
| Description_FAB | Includes Limited Edition Auto Headlight Relocations Brackets |
| Description_INV | Body Armor 4X4 Leveling Kit |
| Description_SHO | Leveling Kit |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2015 | Subaru | Outback | ||
| 2016 | Subaru | Outback | ||
| 2017 | Subaru | Outback | ||
| 2018 | Subaru | Outback | ||
| 2019 | Subaru | Outback |