*item may differ from images
Bilstein XVA Series shock absorbers features aluminum threaded body construction designed for motorsports applications. The large volume dual zone nitrogen bulb, with optional base valve (sold separately), allows for lower gas pressure for increased grip. These shock absorbers are available in non-, single and double adjustable configurations for precise on-vehicle tuning options. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. XVA Series shock absorbers are ideal for racers looking for an aluminum, rebuildable design with multiple upgrade options and superior performance.
Bilstein XVA Series - Suspension Shock Absorber 33-344188
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Collapsed Length (MM) | 377.5 |
| Piston Type | Sold Separately |
| Adjustable Damping | Single Adjustable - Rebound |
| Extended Length (IN) | 22.00 |
| Boot Included | No |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Collapsed Length (IN) | 14.86 |
| Series | XVA Series |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Internal Design | Monotube |
| Body Material | Aluminum |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Extended Length (MM) | 558.8 |
| Body Design | Threaded Body Large Bulb Screw Top (Coilover) |
| Finish | Clear Anodized |
| Spring Seat Included | Yes |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | Dual-zone gas bulb decreases gas pressure while increasing grip levels |
| Description_FAB | Dual-zone gas bulb decreases gas pressure while increasing grip levels |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | XVA-BV,1-Way Adjs. 8" LMSC Rear |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | XVA Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | XVA Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein XVA Series shock absorbers features aluminum threaded body construction designed for motorsports applications. The large volume dual zone nitrogen bulb, with optional base valve (sold separately), allows for lower gas pressure for increased grip. These shock absorbers are available in non-, single and double adjustable configurations for precise on-vehicle tuning options. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. XVA Series shock absorbers are ideal for racers looking for an aluminum, rebuildable design with multiple upgrade options and superior performance. |
| Description_FAB | 46mm extruded aluminum threaded body improves durability and heat dissipation |









