*item may differ from images
Bilstein XVA Series shock absorbers features aluminum threaded body construction designed for motorsports applications. The large volume dual zone nitrogen bulb, with optional base valve (sold separately), allows for lower gas pressure for increased grip. These shock absorbers are available in non-, single and double adjustable configurations for precise on-vehicle tuning options. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. XVA Series shock absorbers are ideal for racers looking for an aluminum, rebuildable design with multiple upgrade options and superior performance.
Bilstein XVA Series - Suspension Shock Absorber 33-322766
Specifications:
| Adjustable Damping | Single Adjustable - Rebound |
| Body Material | Aluminum |
| Extended Length (IN) | 23.58 |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Collapsed Length (MM) | 396.5 |
| Internal Design | Monotube |
| Piston Type | Digressive |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Body Design | Threaded Body Large Bulb Screw Top (Coilover) |
| Collapsed Length (IN) | 15.61 |
| Finish | Clear Anodized |
| Series | XVA Series |
| Boot Included | No |
| Extended Length (MM) | 598.9 |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Description_FAB | Dual-zone gas bulb decreases gas pressure while increasing grip levels |
| Description_FAB | Dual-zone gas bulb decreases gas pressure while increasing grip levels |
| Description_INV | XVA, Single Adj. Crate RR |
| Description_LAB | XVA Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein XVA Series shock absorbers features aluminum threaded body construction designed for motorsports applications. The large volume dual zone nitrogen bulb, with optional base valve (sold separately), allows for lower gas pressure for increased grip. These shock absorbers are available in non-, single and double adjustable configurations for precise on-vehicle tuning options. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. XVA Series shock absorbers are ideal for racers looking for an aluminum, rebuildable design with multiple upgrade options and superior performance. |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | XVA Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | 46mm extruded aluminum threaded body improves durability and heat dissipation |





