*item may differ from images
Bilstein XVA Series shock absorbers features aluminum threaded body construction designed for motorsports applications. The large volume dual zone nitrogen bulb, with optional base valve (sold separately), allows for lower gas pressure for increased grip. These shock absorbers are available in non-, single and double adjustable configurations for precise on-vehicle tuning options. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. XVA Series shock absorbers are ideal for racers looking for an aluminum, rebuildable design with multiple upgrade options and superior performance.
Bilstein XVA Series - Suspension Shock Absorber 33-314723
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Adjustable Damping | Single Adjustable - Rebound |
| Body Design | Threaded Body Large Bulb Screw Top (Coilover) |
| Body Material | Aluminum |
| Collapsed Length (IN) | 13.91 |
| Extended Length (IN) | 20.20 |
| Finish | Clear Anodized |
| Piston Type | Sold Separately |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length (MM) | 353.2 |
| Extended Length (MM) | 513.0 |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Series | XVA Series |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | XVA Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | XVA, 7" 1-Way Adjustable |
| Description_LAB | XVA Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein XVA Series shock absorbers features aluminum threaded body construction designed for motorsports applications. The large volume dual zone nitrogen bulb, with optional base valve (sold separately), allows for lower gas pressure for increased grip. These shock absorbers are available in non-, single and double adjustable configurations for precise on-vehicle tuning options. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. XVA Series shock absorbers are ideal for racers looking for an aluminum, rebuildable design with multiple upgrade options and superior performance. |
| Description_FAB | Dual-zone gas bulb decreases gas pressure while increasing grip levels |
| Description_FAB | Dual-zone gas bulb decreases gas pressure while increasing grip levels |
| Description_FAB | 46mm extruded aluminum threaded body improves durability and heat dissipation |






