*item may differ from images
Bilstein SZ Series shock absorbers feature a 46mm piston, steel construction and smooth body designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in a variety of lengths and standard digressive valve settings that utilize proprietary spring steel valve discs and can be converted to a coilover design (kit sold separately). SZ Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules do not allow or require rebuild capability.
Bilstein SZ Series - Suspension Shock Absorber 33-321660
Specifications:
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Collapsed Length (MM) | 334.0 |
| Piston Type | Digressive |
| Boot Included | No |
| Finish | Zinc Plated |
| Series | SZ Series |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Extended Length (MM) | 510.0 |
| Extended Length (IN) | 20.08 |
| Spring Seat Included | No |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Internal Design | Monotube |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Compression @ 10"/sec | 175 |
| Collapsed Length (IN) | 13.15 |
| Body Material | Steel |
| Rebound @ 10"/sec | 700 |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | SZ/SL, 7" Non Adj. Dig. C3-R10 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | SZ Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SZ Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein SZ Series shock absorbers feature a 46mm piston, steel construction and smooth body designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in a variety of lengths and standard digressive valve settings that utilize proprietary spring steel valve discs and can be converted to a coilover design (kit sold separately). SZ Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules do not allow or require rebuild capability. |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |
| Description_FAB | Plated steel body for durability and superior heat dissipation |




