*item may differ from images
Bilstein SZ Series shock absorbers feature a 46mm piston, steel construction and smooth body designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in a variety of lengths and standard digressive valve settings that utilize proprietary spring steel valve discs and can be converted to a coilover design (kit sold separately). They are also available as dry kits (partially assembled wtih no valving or gas) that are geared towards giving tuners the versatility to build to their unique needs. SZ Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules do not allow or require rebuild capability.
Bilstein SZ Series - Suspension Shock Absorber 33-243436
Specifications:
| Piston Type | Digressive |
| Series | SZ Series |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Boot Included | No |
| Extended Length (IN) | 18.11 |
| Internal Design | Monotube |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Body Material | Steel |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Collapsed Length (MM) | 306.0 |
| Spring Seat Included | No |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Collapsed Length (IN) | 12.05 |
| Extended Length (MM) | 460.0 |
| Finish | Zinc Plated |
| Spring Hardware | B4-BOA-0000117 |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Plated Shock Kit, 6", Digressive, Oval |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | SZ Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SZ Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein SZ Series shock absorbers feature a 46mm piston, steel construction and smooth body designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in a variety of lengths and standard digressive valve settings that utilize proprietary spring steel valve discs and can be converted to a coilover design (kit sold separately). They are also available as dry kits (partially assembled wtih no valving or gas) that are geared towards giving tuners the versatility to build to their unique needs. SZ Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules do not allow or require rebuild capability. |
| Description_FAB | Plated steel body for durability and superior heat dissipation |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |





