*item may differ from images
Bilstein SZ Series shock absorbers feature a 46mm piston, steel construction and smooth body designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in a variety of lengths and standard digressive valve settings that utilize proprietary spring steel valve discs and can be converted to a coilover design (kit sold separately). They are also available as dry kits (partially assembled wtih no valving or gas) that are geared towards giving tuners the versatility to build to their unique needs. SZ Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules do not allow or require rebuild capability.
Bilstein SZ Series - Suspension Shock Absorber 33-243429
Specifications:
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Spring Seat Included | No |
| Collapsed Length (IN) | 11.08 |
| Piston Type | Digressive |
| Body Material | Steel |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Finish | Zinc Plated |
| Boot Included | No |
| Extended Length (IN) | 16.28 |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Extended Length (MM) | 413.5 |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Collapsed Length (MM) | 281.5 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Series | SZ Series |
| Internal Design | Monotube |
| Spring Hardware | B4-BOA-0000117 |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Plated Shock Kit, 5", Digressive, Oval |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | SZ Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SZ Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein SZ Series shock absorbers feature a 46mm piston, steel construction and smooth body designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in a variety of lengths and standard digressive valve settings that utilize proprietary spring steel valve discs and can be converted to a coilover design (kit sold separately). They are also available as dry kits (partially assembled wtih no valving or gas) that are geared towards giving tuners the versatility to build to their unique needs. SZ Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules do not allow or require rebuild capability. |
| Description_FAB | Plated steel body for durability and superior heat dissipation |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |




