*item may differ from images
Bilstein Black Hawk Powersports coilovers are specifically engineered to vastly improve the performance of your UTV. These direct fit coilovers offer position sensitive damping and 4-way adjustability, all features that will take your UTV to the next level. Black Hawk Powersports feature Bilstein’s patented ZoneControl position sensitive technology that contains 5 independently tuned damping zones; 3 Compression and 2 Rebound. ZoneControl incorporates an internal Jounce Cut Off system (JCO) which is effectively a 2-Stage hydraulic bump stop. The JCO has a 10-position clicker that allows the rider to fine tune bottom out control. For Rebound, ZoneControl features a Rebound Cut Off (RCO) that acts to settle the vehicle at the final stage of suspension droop. The RCO will protect the damper, eliminating the need for a limit strap. Black Hawk Powersports offer 4 unique external adjustments; High/Low speed compression, rebound, and JCO. All easily accessible and ready for quick damping changes on the fly. Bilstein Black Hawk powersports are an all-aluminum design with gold finned reservoirs. All applications come with Dual Rate Coils and crossover nuts for easy ride height and spring preload adjustments. Black Hawk Powersports are completely serviceable and designed to withstand race conditions right out of the box. This extremely versatile coilover package will provide excellent comfort and unsurpassed bottom out control. Experience a unique “bottomless” ride with Bilstein’s new Black Hawk Powersports coilover packages.
Bilstein Suspension Shock Absorber and Coil Spring Assembly 41-341742
Specifications:
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Position | Front Left |
| Finish | Type III Hard Anodized |
| Collapsed Length (MM) | 432.0 |
| Collapsed Length (IN) | 17.01 |
| Body Design | Threaded Body |
| Billet Reservoir Clamp Included | Yes |
| Upper Mount Type | Eye 12mm (ID) |
| Model | RZR XP 1000 |
| Boot Included | No |
| Body Material | Aluminum alloy |
| Segment | Motorsports |
| PartType | Shocks / Struts |
| Internal Design | Monotube |
| Make | Polaris |
| Reservoir | Yes |
| Extended Length (IN) | 24.70 |
| Rebound @0.52m/s | Adjustable |
| Lower Mount Type | Eye 12mm (ID) |
| Compression @0.52m/s | Adjustable |
| Extended Length (MM) | 627.3 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Series | Black Hawk Powersports |
| Adjustable Damping | 4-Way Adjustable - High and Low Speed Compression, Rebound, JCO-Jounce Cut-Off (Hydraulic Bump) |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_MKT | Bilstein Black Hawk Powersports coilovers are specifically engineered to vastly improve the performance of your UTV. These direct fit coilovers offer position sensitive damping and 4-way adjustability, all features that will take your UTV to the next level. Black Hawk Powersports feature Bilstein’s patented ZoneControl position sensitive technology that contains 5 independently tuned damping zones; 3 Compression and 2 Rebound. ZoneControl incorporates an internal Jounce Cut Off system (JCO) which is effectively a 2-Stage hydraulic bump stop. The JCO has a 10-position clicker that allows the rider to fine tune bottom out control. For Rebound, ZoneControl features a Rebound Cut Off (RCO) that acts to settle the vehicle at the final stage of suspension droop. The RCO will protect the damper, eliminating the need for a limit strap. Black Hawk Powersports offer 4 unique external adjustments; High/Low speed compression, rebound, and JCO. All easily accessible and ready for quick damping changes on the fly. Bilstein Black Hawk powersports are an all-aluminum design with gold finned reservoirs. All applications come with Dual Rate Coils and crossover nuts for easy ride height and spring preload adjustments. Black Hawk Powersports are completely serviceable and designed to withstand race conditions right out of the box. This extremely versatile coilover package will provide excellent comfort and unsurpassed bottom out control. Experience a unique “bottomless” ride with Bilstein’s new Black Hawk Powersports coilover packages. |
| Description_FAB | 4-Way Adjustable Damping: Dual Speed Compression Adjustable Reservoir (High-Low Speed); Adjustable Internal Hydraulic Bump Stop (JCO); Adjustable Rebound |
| Description_FAB | 4-Way Adjustable Damping: Dual Speed Compression Adjustable Reservoir (High-Low Speed); Adjustable Internal Hydraulic Bump Stop (JCO); Adjustable Rebound |
| Description_FAB | Zone Control CR - Position Sensitive Damping |
| Description_SHO | Front Corner Module |
| Description_INV | Polaris RZR XP1000 4DR; FL; M9300 module |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber and Coil Spring Assembly |
| Description_LAB | Black Hawk Powersports - Front Left Corner Module |
| Description_DES | Black Hawk Powersports - Front Left Corner Module |
| Description_ASM |
|
| Description_EXT | 60mm Front Left Corner Module |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 1000 | Base | |
| 2021 | Polaris | RZR XP 4 1000 | Base | |
| 2014 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS | Base | |
| 2015 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS | Base | |
| 2016 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS | Base | |
| 2017 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS | Base | |
| 2018 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS | Base | |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS | Base | |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS DYNAMIX Edition | Base | |
| 2017 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS High Lifter Edition | Base | |
| 2018 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS High Lifter Edition | Base | |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS High Lifter Edition | Base | |
| 2018 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS Ride Command Edition | Base | |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS Ride Command Edition | Base | |
| 2022 | Polaris | RZR XP 4 1000 High Lifter | Base | |
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 1000 High Lifter Edition | Base | |
| 2021 | Polaris | RZR XP 4 1000 High Lifter Edition | Base | |
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 1000 Limited Edition | Base | |
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 1000 Premium | Base | |
| 2021 | Polaris | RZR XP 4 1000 Premium | Base | |
| 2022 | Polaris | RZR XP 4 1000 Premium | Base | |
| 2023 | Polaris | RZR XP 4 1000 Premium | Base | |
| 2024 | Polaris | RZR XP 4 1000 Premium | Base | |
| 2022 | Polaris | RZR XP 4 1000 Sport | Base | |
| 2023 | Polaris | RZR XP 4 1000 Sport | Base | |
| 2024 | Polaris | RZR XP 4 1000 Sport | Base | |
| 2023 | Polaris | RZR XP 4 1000 Ultimate | Base | |
| 2024 | Polaris | RZR XP 4 1000 Ultimate | Base | |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 Turbo | Base | |
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 Turbo | Base | |
| 2021 | Polaris | RZR XP 4 Turbo | Base | |
| 2016 | Polaris | RZR XP 4 Turbo EPS | Base | |
| 2017 | Polaris | RZR XP 4 Turbo EPS | Base | |
| 2018 | Polaris | RZR XP 4 Turbo EPS | Base | |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 Turbo EPS | Base | |
| 2018 | Polaris | RZR XP 4 Turbo EPS DYNAMIX Edition | Base | |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 Turbo EPS DYNAMIX Edition | Base | |
| 2018 | Polaris | RZR XP 4 Turbo EPS Fox Edition | Base | |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 Turbo EPS LE | Base |











