*item may differ from images
Bilstein Black Hawk Powersports coilovers are specifically engineered to vastly improve the performance of your UTV. These direct fit coilovers offer position sensitive damping and 4-way adjustability, all features that will take your UTV to the next level. Black Hawk Powersports feature Bilstein’s patented ZoneControl position sensitive technology that contains 5 independently tuned damping zones; 3 Compression and 2 Rebound. ZoneControl incorporates an internal Jounce Cut Off system (JCO) which is effectively a 2-Stage hydraulic bump stop. The JCO has a 10-position clicker that allows the rider to fine tune bottom out control. For Rebound, ZoneControl features a Rebound Cut Off (RCO) that acts to settle the vehicle at the final stage of suspension droop. The RCO will protect the damper, eliminating the need for a limit strap. Black Hawk Powersports offer 4 unique external adjustments; High/Low speed compression, rebound, and JCO. All easily accessible and ready for quick damping changes on the fly. Bilstein Black Hawk powersports are an all-aluminum design with gold finned reservoirs. All applications come with Dual Rate Coils and crossover nuts for easy ride height and spring preload adjustments. Black Hawk Powersports are completely serviceable and designed to withstand race conditions right out of the box. This extremely versatile coilover package will provide excellent comfort and unsurpassed bottom out control. Experience a unique “bottomless” ride with Bilstein’s new Black Hawk Powersports coilover packages.
Bilstein Suspension Shock Absorber and Coil Spring Assembly 41-327890
Specifications:
| Position | Rear |
| Lower Mount Type | Eye 12mm (ID) |
| Billet Reservoir Clamp Included | Yes |
| Body Material | Aluminum alloy |
| Body Design | Threaded Body |
| Model | RZR Turbo S |
| Boot Included | No |
| Internal Design | Monotube |
| Reservoir | Yes |
| Series | Black Hawk Powersports |
| Compression @0.52m/s | Adjustable |
| Segment | Motorsports |
| PartType | Shocks / Struts |
| Collapsed Length (MM) | 550.0 |
| Finish | Type III Hard Anodized |
| Rebound @0.52m/s | Adjustable |
| Extended Length (IN) | 33.75 |
| Adjustable Damping | 4-Way Adjustable - High and Low Speed Compression, Rebound, JCO-Jounce Cut-Off (Hydraulic Bump) |
| Upper Mount Type | Eye 12mm (ID) |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Collapsed Length (IN) | 21.65 |
| Extended Length (MM) | 857.3 |
| Make | Polaris |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_SHO | Rear Corner Module |
| Description_INV | Polaris RZR Turbo S; R; M9300; BLACKHAWK |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber and Coil Spring Assembly |
| Description_LAB | Black Hawk Powersports - Rear Corner Module |
| Description_DES | Black Hawk Powersports - Rear Corner Module |
| Description_EXT | 70mm Rear Corner Module |
| Description_ASM |
|
| Description_FAB | Zone Control CR - Position Sensitive Damping |
| Description_MKT | Bilstein Black Hawk Powersports coilovers are specifically engineered to vastly improve the performance of your UTV. These direct fit coilovers offer position sensitive damping and 4-way adjustability, all features that will take your UTV to the next level. Black Hawk Powersports feature Bilstein’s patented ZoneControl position sensitive technology that contains 5 independently tuned damping zones; 3 Compression and 2 Rebound. ZoneControl incorporates an internal Jounce Cut Off system (JCO) which is effectively a 2-Stage hydraulic bump stop. The JCO has a 10-position clicker that allows the rider to fine tune bottom out control. For Rebound, ZoneControl features a Rebound Cut Off (RCO) that acts to settle the vehicle at the final stage of suspension droop. The RCO will protect the damper, eliminating the need for a limit strap. Black Hawk Powersports offer 4 unique external adjustments; High/Low speed compression, rebound, and JCO. All easily accessible and ready for quick damping changes on the fly. Bilstein Black Hawk powersports are an all-aluminum design with gold finned reservoirs. All applications come with Dual Rate Coils and crossover nuts for easy ride height and spring preload adjustments. Black Hawk Powersports are completely serviceable and designed to withstand race conditions right out of the box. This extremely versatile coilover package will provide excellent comfort and unsurpassed bottom out control. Experience a unique “bottomless” ride with Bilstein’s new Black Hawk Powersports coilover packages. |
| Description_FAB | 4-Way Adjustable Damping: Dual Speed Compression Adjustable Reservoir (High-Low Speed); Adjustable Internal Hydraulic Bump Stop (JCO); Adjustable Rebound |
| Description_FAB | 4-Way Adjustable Damping: Dual Speed Compression Adjustable Reservoir (High-Low Speed); Adjustable Internal Hydraulic Bump Stop (JCO); Adjustable Rebound |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2021 | Polaris | RZR Turbo S | Base | |
| 2022 | Polaris | RZR Turbo S | Base | |
| 2021 | Polaris | RZR Turbo S Lifted Lime LE | Base | |
| 2021 | Polaris | RZR Turbo S Velocity | Base | |
| 2022 | Polaris | RZR Turbo S Velocity | Base | |
| 2018 | Polaris | RZR XP Turbo S | Base | |
| 2019 | Polaris | RZR XP Turbo S | Base | |
| 2020 | Polaris | RZR XP Turbo S | Base | |
| 2020 | Polaris | RZR XP Turbo S Velocity | Base |











