Bilstein SN2 Series shock absorbers feature a steel, smooth body design utilizing the 46mm monotube technology (piston and piston band sold separately) designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in non-, single and double adjustable configurations in optimized lengths and can also be converted to a coilover design (kit sold separately). SN2 Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules require steel body shock absorbers but allow for a user rebuildable design and aluminum end caps.
Bilstein SN2 Series - Suspension Shock Absorber 33-343549
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Collapsed Length (MM) | 330.0 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Collapsed Length (IN) | 12.99 |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Series | SN2 Series |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Segment | Motorsports |
| Body Material | Steel |
| Extended Length (MM) | 503.0 |
| Finish | Zinc Plated |
| Piston Type | Linear |
| Extended Length (IN) | 19.80 |
| Boot Included | No |
| Spring Seat Included | No |
| Internal Design | Monotube |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | SN2, Non Adj. 7", Sportsm Mods LF FSR 76 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | SN2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SN2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein SN2 Series shock absorbers feature a steel, smooth body design utilizing the 46mm monotube technology (piston and piston band sold separately) designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in non-, single and double adjustable configurations in optimized lengths and can also be converted to a coilover design (kit sold separately). SN2 Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules require steel body shock absorbers but allow for a user rebuildable design and aluminum end caps. |
| Description_FAB | Plated steel body for durability and superior heat dissipation |



