Bilstein SMX Series shock absorbers are specifically designed for motorsports applications that mandate the use of stock mount (OE) suspension components. Designed using 46mm monotube technology, the shocks are available in a variety of damping options including dry kit designed specifically to provide the best options for a variety of race track types and conditions. Built in the USA with precision components and top quality controls, the SMX Series shocks deliver Bilstein’s famous fade-free performance and consistency in a factory-mount package that championship winning racers demand.
Bilstein SMX Series - Suspension Shock Absorber 24-296885
Specifications:
| Extended Length (MM) | 534.0 |
| Body Design | Stock Mount Smooth Body |
| Series | SMX Series |
| Finish | Black Paint |
| Rebound @ 10"/sec | 275 |
| Spring Seat Included | No |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Internal Design | Monotube |
| Compression @ 10"/sec | 175 |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Segment | Motorsports |
| Extended Length (IN) | 21.02 |
| Spring Hardware | N/A |
| Lower Mount Type | Eye |
| Body Material | Steel |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length (IN) | 12.95 |
| Piston Type | Linear |
| Upper Mount Type | Bar Pin |
| Collapsed Length (MM) | 329.0 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |
| Description_FAB | Stock mount design for GM metric chassis applications |
| Description_INV | SMX GM METRIC REAR, 3/5 |
| Description_LAB | SMX Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SMX Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein SMX Series shock absorbers are specifically designed for motorsports applications that mandate the use of stock mount (OE) suspension components. Designed using 46mm monotube technology, the shocks are available in a variety of damping options including dry kit designed specifically to provide the best options for a variety of race track types and conditions. Built in the USA with precision components and top quality controls, the SMX Series shocks deliver Bilstein’s famous fade-free performance and consistency in a factory-mount package that championship winning racers demand. |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |



