*item may differ from images
Bilstein SMX Series shock absorbers are specifically designed for motorsports applications that mandate the use of stock mount (OE) suspension components. Designed using 46mm monotube technology, the shocks are available in a variety of damping options including dry kit designed specifically to provide the best options for a variety of race track types and conditions. Built in the USA with precision components and top quality controls, the SMX Series shocks deliver Bilstein’s famous fade-free performance and consistency in a factory-mount package that championship winning racers demand.
Bilstein SMX Series - Suspension Shock Absorber 24-294904
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Motorsports |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Stock Mount Smooth Body |
| Body Material | Steel |
| Collapsed Length (IN) | 8.27 |
| Extended Length (IN) | 12.01 |
| Finish | Black Paint |
| Lower Mount Type | Bar Pin |
| Piston Type | Linear |
| Series | SMX Series |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Stem |
| Spring Hardware | N/A |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length (MM) | 210.0 |
| Extended Length (MM) | 305.0 |
| Internal Design | Monotube |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SMX Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_INV | SMX-GM-F-KIT,FRT, LIN DRY KIT |
| Description_LAB | SMX Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein SMX Series shock absorbers are specifically designed for motorsports applications that mandate the use of stock mount (OE) suspension components. Designed using 46mm monotube technology, the shocks are available in a variety of damping options including dry kit designed specifically to provide the best options for a variety of race track types and conditions. Built in the USA with precision components and top quality controls, the SMX Series shocks deliver Bilstein’s famous fade-free performance and consistency in a factory-mount package that championship winning racers demand. |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |
| Description_FAB | Stock mount design for GM metric chassis applications |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |




