Bilstein SL Series shock absorbers feature a 46mm piston, steel construction, and a smooth body designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in a variety of lengths, valve settings and can be converted to a coilover design (kit sold separately). Also available as dry kits (partially assembled wtih no valving or gas) that are geared towards giving tuners the versatility to build to their unique needs. SL Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules do not allow or require rebuild capability.
Bilstein SL Series - Suspension Shock Absorber F4-B46-0202-H0
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Motorsports |
| Collapsed Length (IN) | 12.05 |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Collapsed Length (MM) | 306.0 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Extended Length (IN) | 18.11 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Extended Length (MM) | 460.0 |
| Series | SL Series |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Body Material | Steel |
| Piston Type | Custom |
| Boot Included | No |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Spring Seat Included | No |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SL Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | 6" STD. CUSTOM |
| Description_LAB | SL Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein SL Series shock absorbers feature a 46mm piston, steel construction, and a smooth body designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in a variety of lengths, valve settings and can be converted to a coilover design (kit sold separately). Also available as dry kits (partially assembled wtih no valving or gas) that are geared towards giving tuners the versatility to build to their unique needs. SL Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules do not allow or require rebuild capability. |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |
| Description_FAB | Plated steel body for durability and superior heat dissipation |



