*item may differ from images
Bilstein SL Series shock absorbers feature a 46mm piston, steel construction, and a smooth body designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in a variety of lengths, valve settings and can be converted to a coilover design (kit sold separately). Also available as dry kits (partially assembled wtih no valving or gas) that are geared towards giving tuners the versatility to build to their unique needs. SL Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules do not allow or require rebuild capability.
Bilstein SL Series - Suspension Shock Absorber 33-243511
Specifications:
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Body Material | Steel |
| Collapsed Length (IN) | 14.88 |
| Extended Length (IN) | 23.52 |
| Finish | Zinc Plated |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Series | SL Series |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length (MM) | 378.0 |
| Extended Length (MM) | 597.5 |
| Internal Design | Monotube |
| Piston Type | Linear |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Spring Hardware | B4-BOA-0000117 |
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Plated Shock Kit, 9", Linear, Oval |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | SL Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SL Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein SL Series shock absorbers feature a 46mm piston, steel construction, and a smooth body designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in a variety of lengths, valve settings and can be converted to a coilover design (kit sold separately). Also available as dry kits (partially assembled wtih no valving or gas) that are geared towards giving tuners the versatility to build to their unique needs. SL Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules do not allow or require rebuild capability. |
| Description_FAB | Plated steel body for durability and superior heat dissipation |
| Description_FAB | 46mm piston design for maximum damping control |





