BILSTEIN SG2 Series shock absorbers feature a steel monotube body with a 36mm piston designed for a variety of motorsports applications. These dampers are available in 6 and 7 inch strokes with the option of linear or digressive pistons to provide racers with a wide tuning range. These can also be converted to a coilover design (kit sold separately) for multiple platforms on dirt and asphalt. The SG2 Series shock absorbers are ideal for racers needing a lightweight high-performance option with fade free handling and control on light to mid-weight applications.
Bilstein SG2 Series - Suspension Shock Absorber 33-345697
Specifications:
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Boot Included | No |
| Extended Length (MM) | 505.5 |
| Piston Type | Linear |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Body Material | Steel |
| Extended Length (IN) | 19.90 |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Segment | Motorsports |
| PartType | Shocks / Struts |
| Body Diameter (ID) | 36mm |
| Collapsed Length (MM) | 321.5 |
| Internal Design | Monotube |
| Series | G Series |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Collapsed Length (IN) | 12.66 |
| Finish | Black Paint |
| Spring Seat Included | No |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | Available for standard and coilover applications |
| Description_FAB | Available for standard and coilover applications |
| Description_INV | SG2, 7" Lin. Non Adjs. Dry kit |
| Description_LAB | SG2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | BILSTEIN SG2 Series shock absorbers feature a steel monotube body with a 36mm piston designed for a variety of motorsports applications. These dampers are available in 6 and 7 inch strokes with the option of linear or digressive pistons to provide racers with a wide tuning range. These can also be converted to a coilover design (kit sold separately) for multiple platforms on dirt and asphalt. The SG2 Series shock absorbers are ideal for racers needing a lightweight high-performance option with fade free handling and control on light to mid-weight applications. |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SG2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 36mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | 36mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |



