*item may differ from images
Bilstein M 9200 (Coilover) is designed specifically for professional off-road competition use which requires custom lengths and valve settings. M 9200 (Coilover) features a fully adjustable dual rate spring hardware system that will compliment a wide array of industry standard coilover springs. These coilovers are equipped with a 60mm ID remote reservoir and are owner rebuildable and revalvable. M 9200 (Coilover) offers the ability to efficiently adjust spring rates to achieve the optimum performance.
Bilstein M 9200 (Coilover) - Suspension Shock Absorber 33-244464
Specifications:
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Internal Design | Monotube |
| Rebound @0.52m/s | 2550 |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 18 |
| Extended Length (IN) | 25.50 |
| Compression @0.52m/s | 1000 |
| Lower Mount Type | Eye .5x1.5in |
| Body Diameter (ID) | 60mm |
| Series | M 9200 (Coilover) |
| Boot Included | N/A |
| Spring Seat Included | No |
| Optional Reservoir Clamp | N/A |
| Extended Length (MM) | 647.7 |
| Finish | Zinc Plated |
| Extended Length (IN) Rounded | 26 |
| Body Design | Threaded Body (Coilover) |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Collapsed Length (IN) | 17.50 |
| Reservoir | Yes |
| Upper Mount Type | Eye .5x1.5in |
| Collapsed Length (MM) | 444.5 |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | Threaded body with dual-rate coilover hardware |
| Description_FAB | Threaded body with dual-rate coilover hardware |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | M 9200 (Coilover) - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 60mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | 60mm Coilover, 8", 255/100, 9200 Series |
| Description_LAB | M 9200 (Coilover) - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein M 9200 (Coilover) is designed specifically for professional off-road competition use which requires custom lengths and valve settings. M 9200 (Coilover) features a fully adjustable dual rate spring hardware system that will compliment a wide array of industry standard coilover springs. These coilovers are equipped with a 60mm ID remote reservoir and are owner rebuildable and revalvable. M 9200 (Coilover) offers the ability to efficiently adjust spring rates to achieve the optimum performance. |
| Description_FAB | Available in 46mm and 60mm monotubes |





