*item may differ from images
Bilstein M 9200 (Bypass) shock absorbers feature position sensitive damping and are designed specifically for professional off-road motorsports. M 9200 (Bypass) shock absorbers are available in either 3-tube or 4-tube configurations and include a piggyback reservoir. M 9200 (Bypass) shock absorbers are for custom fitments and are sold by length. These shock absorbers are completely owner rebuildable and revalvable. All service components are readily available and sold separately. Utilizing an M 9200 (Bypass) shock absorber is the easiest and most effective way to tune an off-road suspension for ultimate performance.
Bilstein M 9200 (Bypass) - Suspension Shock Absorber 33-269535
Specifications:
| Spring Seat Included | No |
| Body Diameter (ID) | 60mm |
| Extended Length (IN) Rounded | 26 |
| Rebound @0.52m/s | Custom |
| Optional Reservoir Clamp | N/A |
| Collapsed Length (IN) | 17.50 |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 18 |
| Upper Mount Type | Eye .5x1.5in |
| Boot Included | N/A |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Compression @0.52m/s | Custom |
| Finish | Zinc Plated |
| Reservoir | Yes |
| Lower Mount Type | Eye .5x1.5in |
| Series | M 9200 (Bypass) |
| Internal Design | Monotube |
| Extended Length (IN) | 25.50 |
| Collapsed Length (MM) | 444.5 |
| Position | Right |
| Extended Length (MM) | 647.7 |
| Body Design | 3-Tube Bypass Screw Top |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Description_FAB | 4-tube, position sensitive with adjustable rebound and compression |
| Description_FAB | 4-tube, position sensitive with adjustable rebound and compression |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | M 9200 (Bypass) - Suspension Shock Absorber |
| Description_FAB | Available in 60mm, 70mm and 83mm monotubes |
| Description_INV | 60mm, 3-Tube, 8" Stroke, Right, Stand |
| Description_LAB | M 9200 (Bypass) - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein M 9200 (Bypass) shock absorbers feature position sensitive damping and are designed specifically for professional off-road motorsports. M 9200 (Bypass) shock absorbers are available in either 3-tube or 4-tube configurations and include a piggyback reservoir. M 9200 (Bypass) shock absorbers are for custom fitments and are sold by length. These shock absorbers are completely owner rebuildable and revalvable. All service components are readily available and sold separately. Utilizing an M 9200 (Bypass) shock absorber is the easiest and most effective way to tune an off-road suspension for ultimate performance. |
| Description_EXT | 60mm Monotube Shock Absorber |





