Bilstein M 9200 (Bypass) shock absorbers feature position sensitive damping and are designed specifically for professional off-road motorsports. M 9200 (Bypass) shock absorbers are available in either 3-tube or 4-tube configurations and include a piggyback reservoir. M 9200 (Bypass) shock absorbers are for custom fitments and are sold by length. These shock absorbers are completely owner rebuildable and revalvable. All service components are readily available and sold separately. Utilizing an M 9200 (Bypass) shock absorber is the easiest and most effective way to tune an off-road suspension for ultimate performance.
Bilstein M 9200 (Bypass) - Suspension Shock Absorber 33-250656
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Lower Mount Type | Eye .5x1.5in |
| Extended Length (IN) | 38.50 |
| Spring Seat Included | No |
| Extended Length (MM) | 977.9 |
| Body Design | 3-Tube Bypass Screw Top |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 25 |
| Upper Mount Type | Eye .5x1.5in |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Boot Included | N/A |
| Finish | Zinc Plated |
| Reservoir | Yes |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Collapsed Length (IN) | 24.50 |
| Series | M 9200 (Bypass) |
| Body Diameter (ID) | 70mm |
| Position | Left |
| Rebound @0.52m/s | Custom |
| Collapsed Length (MM) | 622.3 |
| Internal Design | Monotube |
| Extended Length (IN) Rounded | 39 |
| Optional Reservoir Clamp | N/A |
| Compression @0.52m/s | Custom |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | 4-tube, position sensitive with adjustable rebound and compression |
| Description_FAB | 4-tube, position sensitive with adjustable rebound and compression |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | M 9200 (Bypass) - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 70mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | 70mm, 3 Tube Bypass, 14" Stroke, Left |
| Description_LAB | M 9200 (Bypass) - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein M 9200 (Bypass) shock absorbers feature position sensitive damping and are designed specifically for professional off-road motorsports. M 9200 (Bypass) shock absorbers are available in either 3-tube or 4-tube configurations and include a piggyback reservoir. M 9200 (Bypass) shock absorbers are for custom fitments and are sold by length. These shock absorbers are completely owner rebuildable and revalvable. All service components are readily available and sold separately. Utilizing an M 9200 (Bypass) shock absorber is the easiest and most effective way to tune an off-road suspension for ultimate performance. |
| Description_FAB | Available in 60mm, 70mm and 83mm monotubes |



