*item may differ from images
Bilstein M 9200 (Bypass) shock absorbers feature position sensitive damping and are designed specifically for professional off-road motorsports. M 9200 (Bypass) shock absorbers are available in either 3-tube or 4-tube configurations and include a piggyback reservoir. M 9200 (Bypass) shock absorbers are for custom fitments and are sold by length. These shock absorbers are completely owner rebuildable and revalvable. All service components are readily available and sold separately. Utilizing an M 9200 (Bypass) shock absorber is the easiest and most effective way to tune an off-road suspension for ultimate performance.
Bilstein M 9200 (Bypass) - Suspension Shock Absorber 33-250625
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Extended Length (IN) | 29.50 |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Internal Design | Monotube |
| Collapsed Length (IN) | 19.50 |
| Extended Length (MM) | 749.3 |
| Lower Mount Type | Eye .5x1.5in |
| Body Diameter (ID) | 70mm |
| Upper Mount Type | Eye .5x1.5in |
| Finish | Zinc Plated |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Extended Length (IN) Rounded | 30 |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Reservoir | Yes |
| Optional Reservoir Clamp | N/A |
| Body Design | 3-Tube Bypass Screw Top |
| Collapsed Length (MM) | 495.3 |
| Boot Included | N/A |
| Rebound @0.52m/s | Custom |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 20 |
| Spring Seat Included | No |
| Series | M 9200 (Bypass) |
| Position | Right |
| Compression @0.52m/s | Custom |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Description_FAB | 4-tube, position sensitive with adjustable rebound and compression |
| Description_FAB | 4-tube, position sensitive with adjustable rebound and compression |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | 70mm, 3 Tube Bypass, 10" Stroke, Right |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | M 9200 (Bypass) - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | M 9200 (Bypass) - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 70mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein M 9200 (Bypass) shock absorbers feature position sensitive damping and are designed specifically for professional off-road motorsports. M 9200 (Bypass) shock absorbers are available in either 3-tube or 4-tube configurations and include a piggyback reservoir. M 9200 (Bypass) shock absorbers are for custom fitments and are sold by length. These shock absorbers are completely owner rebuildable and revalvable. All service components are readily available and sold separately. Utilizing an M 9200 (Bypass) shock absorber is the easiest and most effective way to tune an off-road suspension for ultimate performance. |
| Description_FAB | Available in 60mm, 70mm and 83mm monotubes |





