*item may differ from images
Bilstein M 7100 shock absorbers are designed for custom off-road motorsports and recreational applications. These shock absorbers are owner rebuildable and are available in remote reservoir or non-reservoir configurations. Each shock absorber is supplied with ½ inch heims and misalignment spacers for maximum durability in off-road conditions. M 7100 shock absorbers are available in a wide array of lengths and valve settings. Service components for M 7100 shock absorbers are readily available and sold separately. M 7100 shock absorbers will offer reliable performance that is customizable to meet specific demands.
Bilstein M 7100 - Suspension Shock Absorber AK7114SB
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Motorsports |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 19 |
| Compression @0.52m/s | 700 |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Series | M 7100 |
| Reservoir | Yes |
| Spring Seat Included | No |
| Finish | Nickel Plated with Clear Powder Coat |
| Collapsed Length (IN) | 19.45 |
| Extended Length (IN) Rounded | 34 |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Internal Design | Monotube |
| Collapsed Length (MM) | 494.0 |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Rebound @0.52m/s | 2550 |
| Optional Reservoir Clamp | N/A |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Extended Length (MM) | 859.5 |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Extended Length (IN) | 33.84 |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
| Description_INV | RSVR.SHK,12"BODY 14"SFT 255/70 |
| Description_LAB | M 7100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | M 7100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein M 7100 shock absorbers are designed for custom off-road motorsports and recreational applications. These shock absorbers are owner rebuildable and are available in remote reservoir or non-reservoir configurations. Each shock absorber is supplied with ½ inch heims and misalignment spacers for maximum durability in off-road conditions. M 7100 shock absorbers are available in a wide array of lengths and valve settings. Service components for M 7100 shock absorbers are readily available and sold separately. M 7100 shock absorbers will offer reliable performance that is customizable to meet specific demands. |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |




