*item may differ from images
Bilstein M 7100 (Coilover) is designed for custom off-road motorsports and recreational applications. These coilovers are owner rebuildable and are available in remote reservoir or non-reservoir configurations. Each coilover is supplied with ½ inch heims and misalignment spacers for maximum durability in off-road conditions. M 7100 (Coilover) is offered in a 10 inch travel stroke with a choice of multiple valve settings and will accommodate a 2.5 inch ID coil spring. All service components are readily available and sold separately. M 7100 (Coilover) is the perfect choice for light weight off-road vehicles.
Bilstein M 7100 (Coilover) - Suspension Shock Absorber B46-1103S
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Motorsports |
| Extended Length (IN) | 26.65 |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Body Design | Threaded Body (Coilover) |
| Collapsed Length (MM) | 443.0 |
| Compression @0.52m/s | 1000 |
| Optional Reservoir Clamp | N/A |
| Series | M 7100 (Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Spring Hardware | Single Rate (2.5in) |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Internal Design | Monotube |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Collapsed Length (IN) | 17.44 |
| Finish | Nickel Plated with Clear Powder Coat |
| Spring Seat Included | Yes |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 17 |
| Reservoir | No |
| Extended Length (MM) | 676.9 |
| Extended Length (IN) Rounded | 27 |
| Rebound @0.52m/s | 2550 |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | 10" COILOVER W/SCHRDER 255/100 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | M 7100 (Coilover) - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | M 7100 (Coilover) - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein M 7100 (Coilover) is designed for custom off-road motorsports and recreational applications. These coilovers are owner rebuildable and are available in remote reservoir or non-reservoir configurations. Each coilover is supplied with ½ inch heims and misalignment spacers for maximum durability in off-road conditions. M 7100 (Coilover) is offered in a 10 inch travel stroke with a choice of multiple valve settings and will accommodate a 2.5 inch ID coil spring. All service components are readily available and sold separately. M 7100 (Coilover) is the perfect choice for light weight off-road vehicles. |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |





