*item may differ from images
Bilstein M 7100 Classic shock absorbers are the most successful shock absorbers in off-road racing history. Since their inception in the early 70's, these 46mm monotube shock absorbers are equipped on more winning off-road cars and trucks than any other shock absorber. Today, the M 7100 Classic shock absorbers are perfect for meeting the demands of vintage off road race cars and VW based off-road recreational vehicles. Withstanding the test of time, the M 7100 Classic shock absorber will deliver period correct performance.
Bilstein M 7100 Classic - Suspension Shock Absorber F4-B46-0930-H0
Specifications:
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Reservoir | No |
| Optional Reservoir Clamp | N/A |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 11 |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Spring Seat Included | No |
| Extended Length (IN) | 16.24 |
| Compression @0.52m/s | 1600 |
| Rebound @0.52m/s | 3500 |
| Series | M 7100 Classic |
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Motorsports |
| Extended Length (IN) Rounded | 16 |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Finish | Zinc Plated |
| Body Design | Smooth Body (Coilover) |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Collapsed Length (MM) | 285.5 |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Collapsed Length (IN) | 11.24 |
| Extended Length (MM) | 412.5 |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | Available for standard and coilover applications in a wide variety of lengths |
| Description_INV | VW OFF-ROAD IRS |
| Description_LAB | M 7100 Classic - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein M 7100 Classic shock absorbers are the most successful shock absorbers in off-road racing history. Since their inception in the early 70's, these 46mm monotube shock absorbers are equipped on more winning off-road cars and trucks than any other shock absorber. Today, the M 7100 Classic shock absorbers are perfect for meeting the demands of vintage off road race cars and VW based off-road recreational vehicles. Withstanding the test of time, the M 7100 Classic shock absorber will deliver period correct performance. |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | M 7100 Classic - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | Available for standard and coilover applications in a wide variety of lengths |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |





