*item may differ from images
Bilstein M 7100 Classic (Coilover) is designed for custom off-road motorsports and recreational applications. These coilovers are factory rebuildable and feature a fully threaded, non-reservoir shock body. Each coilover is supplied with ½ inch heims and misalignment spacers for maximum durability in off-road conditions. M 7100 Classic (Coilover) is offered in a 10 inch travel stroke and come with 2.5 inch ID single rate spring hardware. For custom, light weight applications, M7100 Classic (Coilover) will deliver reliable performance.
Bilstein M 7100 Classic (Coilover) - Suspension Shock Absorber B46-0206W
Specifications:
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Compression @0.52m/s | Custom |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 14 |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Collapsed Length (IN) | 14.00 |
| Spring Hardware | Single Rate (2.5in) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Extended Length (IN) | 22.25 |
| Finish | Zinc Plated |
| Internal Design | Monotube |
| Spring Seat Included | Yes |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Motorsports |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Rebound @0.52m/s | Custom |
| Series | M 7100 Classic (Coilover) |
| Reservoir | No |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Body Design | Threaded Body (Coilover) |
| Extended Length (IN) Rounded | 22 |
| Extended Length (MM) | 565.2 |
| Optional Reservoir Clamp | N/A |
| Collapsed Length (MM) | 355.6 |
| Description_FAB | Available for standard and coilover applications in a wide variety of lengths |
| Description_FAB | Available for standard and coilover applications in a wide variety of lengths |
| Description_INV | 8" MINI MAGNUM REAR CUSTOM |
| Description_LAB | M 7100 Classic (Coilover) - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | M 7100 Classic (Coilover) - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein M 7100 Classic (Coilover) is designed for custom off-road motorsports and recreational applications. These coilovers are factory rebuildable and feature a fully threaded, non-reservoir shock body. Each coilover is supplied with ½ inch heims and misalignment spacers for maximum durability in off-road conditions. M 7100 Classic (Coilover) is offered in a 10 inch travel stroke and come with 2.5 inch ID single rate spring hardware. For custom, light weight applications, M7100 Classic (Coilover) will deliver reliable performance. |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |




