Bilstein EM46 Series shock absorbers are emulsion dampers that feature an all-steel smooth body construction and 46mm piston for motorsports applications. The shock absorbers also include a large 22mm shaft, severe duty 3 stage high temperature rod seal and can convert to coilover usage (kit sold separately). EM46 Series shock absorbers are ideal for racers looking for a rebuildable shock with the ability to create and fine tune spring rate as a replacement or supplement for suspension springs.
Bilstein EM46 Series - Suspension Shock Absorber 33-286877
Specifications:
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Boot Included | No |
| Extended Length (IN) | 22.16 |
| Piston Type | Digressive |
| Spring Seat Included | No |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Collapsed Length (MM) | 359.3 |
| Collapsed Length (IN) | 14.15 |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Body Design | Smooth Body Screw Top (Non-coilover) |
| Extended Length (MM) | 562.8 |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Series | EM46 Series |
| Spring Hardware | B4-BOA-0000117 |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Internal Design | Monotube |
| Body Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Description_FAB | Smooth zinc plated OD body design allows for optional standard and coilover applications |
| Description_FAB | Smooth zinc plated OD body design allows for optional standard and coilover applications |
| Description_FAB | Utilizes emulsion technology to regulate spring rate characteristics through variation of oil and nitrogen volume for limitless tuning combinations |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | EM46 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | EM46 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | EM46-D70N0, 7” dig, non-adj emulsion |
| Description_MKT | Bilstein EM46 Series shock absorbers are emulsion dampers that feature an all-steel smooth body construction and 46mm piston for motorsports applications. The shock absorbers also include a large 22mm shaft, severe duty 3 stage high temperature rod seal and can convert to coilover usage (kit sold separately). EM46 Series shock absorbers are ideal for racers looking for a rebuildable shock with the ability to create and fine tune spring rate as a replacement or supplement for suspension springs. |



