*item may differ from images
Bilstein B8 Performance Plus dampers are a performance upgrade to OE dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Bilstein B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber 24-102612
Specifications:
| Segment | Tuning |
| Upper Mount Type | Eye 12.2mm |
| Series | B8 Performance Plus |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Finish | Yellow Paint |
| Lower Mount Type | Eye 12.2mm |
| Internal Design | Monotube |
| Spring Seat Included | No |
| Boot Included | No |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | For use with lowering spring sets and production sport suspensions |
| Description_FAB | Enhanced safety and performance with lowering spring change |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Mazda 6 Typ GG/GY HA B8 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Ford Fusion 2009-2006, Lincoln MKZ 2009-2007, Zephyr 2006, Mazda 6 2007-2003, Mercury Milan 2009-2006 |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 Performance Plus dampers are a performance upgrade to OE dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality. |
| Description_FAB | Enhanced safety and performance with lowering spring change |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2006 | Ford | Fusion | S | |
| 2007 | Ford | Fusion | S | |
| 2008 | Ford | Fusion | S | |
| 2006 | Ford | Fusion | SE | |
| 2007 | Ford | Fusion | SE | |
| 2008 | Ford | Fusion | SE | |
| 2009 | Ford | Fusion | SE | |
| 2006 | Ford | Fusion | SEL | |
| 2007 | Ford | Fusion | SEL | |
| 2008 | Ford | Fusion | SEL | |
| 2009 | Ford | Fusion | SEL | |
| 2007 | Lincoln | MKZ | Base | |
| 2008 | Lincoln | MKZ | Base | |
| 2009 | Lincoln | MKZ | Base | |
| 2006 | Lincoln | Zephyr | Base | |
| 2003 | Mazda | 6 | i | |
| 2004 | Mazda | 6 | i | |
| 2005 | Mazda | 6 | i | |
| 2006 | Mazda | 6 | i | |
| 2007 | Mazda | 6 | i | |
| 2006 | Mazda | 6 | Mazdaspeed | |
| 2007 | Mazda | 6 | Mazdaspeed | |
| 2003 | Mazda | 6 | S | |
| 2004 | Mazda | 6 | S | |
| 2005 | Mazda | 6 | S | |
| 2006 | Mazda | 6 | S | |
| 2007 | Mazda | 6 | S | |
| 2006 | Mercury | Milan | Base | |
| 2007 | Mercury | Milan | Base | |
| 2008 | Mercury | Milan | Base | |
| 2009 | Mercury | Milan | Base | |
| 2006 | Mercury | Milan | Premier | |
| 2007 | Mercury | Milan | Premier | |
| 2008 | Mercury | Milan | Premier | |
| 2009 | Mercury | Milan | Premier |




