Bilstein B8 Performance Plus dampers are a performance upgrade to OE dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Bilstein B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber 24-062145
Specifications:
| Segment | Tuning |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Spring Seat Included | Yes |
| Internal Design | Monotube |
| Upper Mount Type | Eye 12.2mm |
| Boot Included | No |
| Finish | Yellow Paint |
| Lower Mount Type | Eye 12.2mm |
| Series | B8 Performance Plus |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | Enhanced safety and performance with lowering spring change |
| Description_FAB | For use with lowering spring sets and production sport suspensions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber |
| Description_INV | Audi 80 A4 (8C B4 8D2 B5 8D5;R;B8 |
| Description_LAB | B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Audi A4 Quattro 2001-1998, S4 2002-2000 |
| Description_MKT | Bilstein B8 Performance Plus dampers are a performance upgrade to OE dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality. |
| Description_FAB | Enhanced safety and performance with lowering spring change |
| Description_EXT | 36mm Monotube Shock Absorber |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1998 | Audi | A4 Quattro | Avant | |
| 1999 | Audi | A4 Quattro | Avant | |
| 2000 | Audi | A4 Quattro | Avant | |
| 2001 | Audi | A4 Quattro | Avant | |
| 2000 | Audi | A4 Quattro | Base | |
| 2001 | Audi | A4 Quattro | Base | |
| 2001 | Audi | S4 | Avant | |
| 2002 | Audi | S4 | Avant | |
| 2000 | Audi | S4 | Base | |
| 2001 | Audi | S4 | Base | |
| 2002 | Audi | S4 | Base |



