Bilstein B8 Performance Plus dampers are a performance upgrade to OE dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Bilstein B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber 24-022033
Specifications:
| Spring Seat Included | No |
| Finish | Yellow Paint |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Upper Mount Type | Eye 12.4mm |
| Boot Included | Blue Straight |
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Tuning |
| Series | B8 Performance Plus |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Lower Mount Type | Eye 12.4mm |
| Internal Design | Monotube |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | Enhanced safety and performance with lowering spring change |
| Description_FAB | For use with lowering spring sets and production sport suspensions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Volvo 740 760;R;B8 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Volvo 740 1992-1988, 760 1984-1983 |
| Description_EXT | 36mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 Performance Plus dampers are a performance upgrade to OE dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality. |
| Description_FAB | Enhanced safety and performance with lowering spring change |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1989 | Volvo | 740 | Base | |
| 1990 | Volvo | 740 | Base | |
| 1991 | Volvo | 740 | Base | |
| 1992 | Volvo | 740 | Base | |
| 1989 | Volvo | 740 | GL | |
| 1990 | Volvo | 740 | GL | |
| 1988 | Volvo | 740 | GLE | |
| 1989 | Volvo | 740 | GLE | |
| 1990 | Volvo | 740 | GLE | |
| 1991 | Volvo | 740 | T | |
| 1992 | Volvo | 740 | T | |
| 1983 | Volvo | 760 | GLE | |
| 1984 | Volvo | 760 | GLE |



