Bilstein B8 Performance Plus dampers are a performance upgrade to OE dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Bilstein B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber 24-018074
Specifications:
| Segment | Tuning |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Boot Included | Blue Straight |
| Lower Mount Type | Eye 10.2mm |
| Upper Mount Type | Eye 10.3mm |
| Internal Design | Monotube |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Series | B8 Performance Plus |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Finish | Yellow Paint |
| Spring Seat Included | No |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_ASM | Merkur XR4Ti 1989-1985 |
| Description_INV | Ford Sierra;R;B8 |
| Description_LAB | B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 Performance Plus dampers are a performance upgrade to OE dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality. |
| Description_FAB | For use with lowering spring sets and production sport suspensions |
| Description_FAB | Enhanced safety and performance with lowering spring change |
| Description_FAB | Enhanced safety and performance with lowering spring change |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1985 | Merkur | XR4Ti | Base | |
| 1986 | Merkur | XR4Ti | Base | |
| 1987 | Merkur | XR4Ti | Base | |
| 1988 | Merkur | XR4Ti | Base | |
| 1989 | Merkur | XR4Ti | Base |



