Bilstein B8 8125 coilovers are engineered for the serious off-road enthusiast, available in both 46mm (2 inch) and 60mm (2.65 inch) sizes. Designed for use with dual-rate springs and available in a wide range of travel lengths, these performance coilovers are perfect for custom coilover suspension applications. Equipped with a competition designed, 3-stage seal pack, these coilovers withstand the harshest off-road environments. All B8 8125 coilovers include a 22mm hard chromed, case hardened piston rod which provides exceptional tensile strength and resistance to sand blasting and rock chipping. Incorporated remote reservoir combined with a high-temp hose provides consistent fade free performance under conditions of intense heat. The zinc coated threaded body allows for quick ride height adjustments and spring changes. Bilstein B8 8125 coilovers are completely owner rebuildable with replacement parts available from Bilstein. All components are machined to precise tolerances and made in the USA to insure high quality.
Bilstein B8 8125 - Suspension Shock Absorber 33-225548
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Lower Mount Type | Eye .5x1.5in |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 20 |
| Optional Reservoir Clamp | B4-KT1-Z315A00 |
| Collapsed Length (MM) | 495.3 |
| Extended Length (MM) | 800.1 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Finish | Zinc Plated |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Series | B8 8125 |
| Upper Mount Type | Eye .5x1.5in |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Rebound @0.52m/s | 2550 |
| Internal Design | Monotube |
| Extended Length (IN) | 31.50 |
| Compression @0.52m/s | 1000 |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Reservoir | Yes |
| Collapsed Length (IN) | 19.50 |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Extended Length (IN) Rounded | 32 |
| Spring Seat Included | Yes |
| Description_LAB | B8 8125 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | 46mm Coilover W/ Reservoir, 12" |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 8125 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Coilover w/ Hardware |
| Description_MKT | Bilstein B8 8125 coilovers are engineered for the serious off-road enthusiast, available in both 46mm (2 inch) and 60mm (2.65 inch) sizes. Designed for use with dual-rate springs and available in a wide range of travel lengths, these performance coilovers are perfect for custom coilover suspension applications. Equipped with a competition designed, 3-stage seal pack, these coilovers withstand the harshest off-road environments. All B8 8125 coilovers include a 22mm hard chromed, case hardened piston rod which provides exceptional tensile strength and resistance to sand blasting and rock chipping. Incorporated remote reservoir combined with a high-temp hose provides consistent fade free performance under conditions of intense heat. The zinc coated threaded body allows for quick ride height adjustments and spring changes. Bilstein B8 8125 coilovers are completely owner rebuildable with replacement parts available from Bilstein. All components are machined to precise tolerances and made in the USA to insure high quality. |
| Description_FAB | Threaded body with dual-rate coilover hardware |
| Description_FAB | Available in 46mm and 60mm monotubes for consistent, fade-free performance |
| Description_FAB | Threaded body with dual-rate coilover hardware |



