*item may differ from images
Bilstein B8 8112 (ZoneControl) CR suspension kits are a direct fit, position sensitive coilover designed for light trucks and SUV’s. ZoneControl CR is a revolutionary technology delivering position sensitive damping. The system incorporates a triple piston design, offering 3 stages of compression valving and 2 stages of rebound valving. The coilover module utilizes a threaded spring seat for ride height adjustability ranging from 0-3.8” (depending on application). The coilover is supplied with a remote reservoir for increased cooling and an accompanied, bolt-on anodized reservoir chassis mount. BILSTEIN B8 8112 (ZoneControl) CR position sensitive coilovers will offer unparalleled ride comfort during every day driving combined with maximum control over large suspension inputs.
Bilstein B8 8112 (ZoneControl CR) - Front Right Corner Module 41-324363
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Upper Mount Type | Special |
| Internal Design | Monotube |
| Body Design | Smooth Body (Coilover) |
| Collapsed Length (IN) | 17.99 |
| Body Diameter (ID) | 60mm |
| Extended Length (IN) | 22.80 |
| Body Material | Steel |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| Segment | Light Truck |
| Boot Included | No |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Finish | Dampers: EVO Grey / Springs: Black |
| Spring Seat Included | Yes |
| Reservoir | Yes |
| Collapsed Length (MM) | 456.9 |
| Optional Heavy Load Springs | 53-291387, 53-332837 |
| Extended Length (MM) | 579.1 |
| Series | B8 8112 (ZoneControl CR) |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_INV | Toyota 4Runner '10+; FR; B8 8112 EVO |
| Description_LAB | B8 8112 (ZoneControl CR) - Front Right Corner Module |
| Description_ASM | Toyota 4Runner 2024-2010, FJ Cruiser 2014-2010 |
| Description_MKT | Bilstein B8 8112 (ZoneControl) CR suspension kits are a direct fit, position sensitive coilover designed for light trucks and SUV’s. ZoneControl CR is a revolutionary technology delivering position sensitive damping. The system incorporates a triple piston design, offering 3 stages of compression valving and 2 stages of rebound valving. The coilover module utilizes a threaded spring seat for ride height adjustability ranging from 0-3.8” (depending on application). The coilover is supplied with a remote reservoir for increased cooling and an accompanied, bolt-on anodized reservoir chassis mount. BILSTEIN B8 8112 (ZoneControl) CR position sensitive coilovers will offer unparalleled ride comfort during every day driving combined with maximum control over large suspension inputs. |
| Description_SHO | Front Corner Module |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber and Coil Spring Assembly |
| Description_DES | B8 8112 (ZoneControl CR) - Front Right Corner Module |
| Description_EXT | 60mm Front Right Corner Module |
| Description_FAB | ZoneControl® CR: Position sensitive damping with 3 compression zones and 2 rebound zones, controlled by 3 independent pistons |
| Description_FAB | Triple piston design delivers comfort during every day driving conditions and maximum control under large suspension inputs |
| Description_FAB | Triple piston design delivers comfort during every day driving conditions and maximum control under large suspension inputs |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2023 | Toyota | 4Runner | 40th Anniversary Edition | |
| 2010 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2011 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2012 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2013 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2014 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2015 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2016 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2017 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2018 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2019 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2023 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2024 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2018 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2019 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2023 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2024 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2017 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2018 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2019 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2023 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2024 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2018 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2019 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2023 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2024 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2015 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2016 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2017 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2018 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2019 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2023 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2024 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | Venture | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | Venture | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | Venture | |
| 2010 | Toyota | FJ Cruiser | Base | |
| 2011 | Toyota | FJ Cruiser | Base | |
| 2012 | Toyota | FJ Cruiser | Base | |
| 2013 | Toyota | FJ Cruiser | Base | |
| 2014 | Toyota | FJ Cruiser | Base |






