*item may differ from images
Bilstein B8 8100 (Bypass) is a direct fit, position sensitive, damper for light trucks and SUV’s. These motorsports inspired shock absorbers utilize a dual tube externally adjustable bypass design. B8 8100 (Bypass) feature “Incremental Flow” bypass adjusters, allowing for finite and incremental changes for rebound and compression. The shocks utilize a bottom hose, remote reservoir exit port, delivering increased compression control during the full cycle. The remote reservoir is supplied with a bolt-on aluminum anodized chassis mount for an easy fitment. BILSTEIN B8 8100 (Bypass) will maximize the driver experience, offering unparalleled ride comfort and incredible bottom out control.
Bilstein B8 8100 (Bypass) - Suspension Shock Absorber 25-291322
Specifications:
| Adjustable Damping | Double Adjustable Compression and Rebound with Click Adjuster Knobs |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Collapsed Length (MM) | 436.0 |
| Reservoir | Yes |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Light Truck |
| Internal Design | Monotube |
| Extended Length (MM) | 707.0 |
| Series | B8 8100 (Bypass) |
| Extended Length (IN) | 27.83 |
| Upper Mount Type | Bar Pin |
| Collapsed Length (IN) | 17.17 |
| Lower Mount Type | Eye 12.1mm |
| Body Design | Bypass Body (Non-Coilover) |
| Spring Seat Included | No |
| Body Diameter (ID) | 60mm |
| Boot Included | No |
| Finish | EVO Grey |
| Description_FAB | Incremental flow adjuster offers finite and incremental changes in damping force for precise adjustments |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Jeep Wrangler JK; 07-18; RL; 8100 Bypass |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B8 8100 (Bypass) - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 8100 (Bypass) - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Jeep Wrangler 2017-2007, Wrangler JK 2018 |
| Description_EXT | 60mm Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 8100 (Bypass) is a direct fit, position sensitive, damper for light trucks and SUV’s. These motorsports inspired shock absorbers utilize a dual tube externally adjustable bypass design. B8 8100 (Bypass) feature “Incremental Flow” bypass adjusters, allowing for finite and incremental changes for rebound and compression. The shocks utilize a bottom hose, remote reservoir exit port, delivering increased compression control during the full cycle. The remote reservoir is supplied with a bolt-on aluminum anodized chassis mount for an easy fitment. BILSTEIN B8 8100 (Bypass) will maximize the driver experience, offering unparalleled ride comfort and incredible bottom out control. |
| Description_FAB | Dual tube external bypass offers position sensitive damping with independent adjustment for rebound and compression |
| Description_FAB | Incremental flow adjuster offers finite and incremental changes in damping force for precise adjustments |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | Jeep | Wrangler | Rubicon | |
| 2008 | Jeep | Wrangler | Rubicon | |
| 2009 | Jeep | Wrangler | Rubicon | |
| 2010 | Jeep | Wrangler | Rubicon | |
| 2011 | Jeep | Wrangler | Rubicon | |
| 2012 | Jeep | Wrangler | Rubicon | |
| 2013 | Jeep | Wrangler | Rubicon | |
| 2014 | Jeep | Wrangler | Rubicon | |
| 2015 | Jeep | Wrangler | Rubicon | |
| 2016 | Jeep | Wrangler | Rubicon | |
| 2017 | Jeep | Wrangler | Rubicon | |
| 2007 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 2008 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 2009 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 2010 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 2011 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 2012 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 2013 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 2014 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 2015 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 2016 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 2017 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 2010 | Jeep | Wrangler | Sport | |
| 2011 | Jeep | Wrangler | Sport | |
| 2012 | Jeep | Wrangler | Sport | |
| 2013 | Jeep | Wrangler | Sport | |
| 2014 | Jeep | Wrangler | Sport | |
| 2015 | Jeep | Wrangler | Sport | |
| 2016 | Jeep | Wrangler | Sport | |
| 2017 | Jeep | Wrangler | Sport | |
| 2016 | Jeep | Wrangler | Sport S | |
| 2007 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon | |
| 2008 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon | |
| 2009 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon | |
| 2010 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon | |
| 2011 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon | |
| 2012 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon | |
| 2013 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon | |
| 2014 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon | |
| 2015 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon | |
| 2016 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon | |
| 2017 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon | |
| 2007 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara | |
| 2008 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara | |
| 2009 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara | |
| 2010 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara | |
| 2011 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara | |
| 2012 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara | |
| 2013 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara | |
| 2014 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara | |
| 2015 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara | |
| 2016 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara | |
| 2017 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara | |
| 2010 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport | |
| 2011 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport | |
| 2012 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport | |
| 2013 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport | |
| 2014 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport | |
| 2015 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport | |
| 2016 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport | |
| 2017 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport | |
| 2016 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport S | |
| 2007 | Jeep | Wrangler | Unlimited X | |
| 2008 | Jeep | Wrangler | Unlimited X | |
| 2009 | Jeep | Wrangler | Unlimited X | |
| 2010 | Jeep | Wrangler | Unlimited X | |
| 2007 | Jeep | Wrangler | X | |
| 2008 | Jeep | Wrangler | X | |
| 2009 | Jeep | Wrangler | X | |
| 2010 | Jeep | Wrangler | X | |
| 2018 | Jeep | Wrangler JK | Rubicon | |
| 2018 | Jeep | Wrangler JK | Sahara | |
| 2018 | Jeep | Wrangler JK | Sport | |
| 2018 | Jeep | Wrangler JK | Unlimited Rubicon | |
| 2018 | Jeep | Wrangler JK | Unlimited Sahara | |
| 2018 | Jeep | Wrangler JK | Unlimited Sport |









