*item may differ from images
Bilstein B8 6112 leveling kits are designed to provide more ground clearance, allow for larger tires, and increase wheel travel. Multiple snap-ring grooves in the body allow for different spring seat positions, providing 0-2.75 inches of front lift (depending on application). These kits consist of (2) 60mm shock absorbers combined with (2) custom matched cold wound coil springs and (2) billet aluminum spring seats. The large 60mm digressive piston allows for increased damping control for optimal on-road and off-road capabilities. Experience the legendary Bilstein off-road experience with the best direct fit spring and shock kit for your light truck or SUV.
Bilstein B8 6112 - Suspension Kit 47-294301
Specifications:
| Body Diameter (ID) | 60mm |
| Body Design | Snap Ring Grooved Body (Coilover) |
| Boot Included | No |
| Finish | Dampers: Zinc Plated/Springs: Black |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Series | B8 6112 |
| Internal Design | Monotube |
| Reservoir | No |
| Spring Seat Included | Yes |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Suspension Kit |
| Segment | Light Truck |
| Description_SHO | Front Kit |
| Description_DEF | Suspension Kit |
| Description_DES | B8 6112 - Suspension Kit |
| Description_EXT | Front Suspension Kit |
| Description_INV | Ford Ranger; '19+; Front; B8 6112 kit |
| Description_LAB | B8 6112 - Suspension Kit |
| Description_ASM | Ford Ranger 2023-2019 |
| Description_MKT | Bilstein B8 6112 leveling kits are designed to provide more ground clearance, allow for larger tires, and increase wheel travel. Multiple snap-ring grooves in the body allow for different spring seat positions, providing 0-2.75 inches of front lift (depending on application). These kits consist of (2) 60mm shock absorbers combined with (2) custom matched cold wound coil springs and (2) billet aluminum spring seats. The large 60mm digressive piston allows for increased damping control for optimal on-road and off-road capabilities. Experience the legendary Bilstein off-road experience with the best direct fit spring and shock kit for your light truck or SUV. |
| Description_FAB | 60mm digressive piston improves ride comfort and control over rough terrain |
| Description_FAB | 60mm digressive piston improves ride comfort and control over rough terrain |
| Description_FAB | Large 60mm body for increased oil capacity, cooling, and long-term durability |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2019 | Ford | Ranger | Lariat | |
| 2020 | Ford | Ranger | Lariat | |
| 2021 | Ford | Ranger | Lariat | |
| 2022 | Ford | Ranger | Lariat | |
| 2023 | Ford | Ranger | Lariat | |
| 2019 | Ford | Ranger | XL | |
| 2020 | Ford | Ranger | XL | |
| 2021 | Ford | Ranger | XL | |
| 2022 | Ford | Ranger | XL | |
| 2023 | Ford | Ranger | XL | |
| 2019 | Ford | Ranger | XLT | |
| 2020 | Ford | Ranger | XLT | |
| 2021 | Ford | Ranger | XLT | |
| 2022 | Ford | Ranger | XLT | |
| 2023 | Ford | Ranger | XLT |









