*item may differ from images
Bilstein B8 6100 shock absorbers are filled with the technology perfected over 3 decades of off-road dominance. Bilstein's monotube gas pressure design with a large 60mm digressive piston maximizes heat dissipation for increased shock life, and decreases oil foaming to prevent performance loss while providing a smoother ride and more control over rough terrain. The B8 6100 will provide increased durability, making them perfect for vehicles subjected to rugged roads and harsh conditions.
Bilstein B8 6100 - Suspension Shock Absorber 24-329248
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Internal Design | Monotube |
| Boot Included | Black Bellows |
| Finish | Zinc Plated |
| Collapsed Length (MM) | 421.4 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Upper Mount Type | Stem |
| Extended Length (IN) | 25.18 |
| Body Diameter (ID) | 60mm |
| Extended Length (MM) | 639.5 |
| Series | B8 6100 |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Reservoir | No |
| Collapsed Length (IN) | 16.59 |
| Lower Mount Type | Eye 19.1mm |
| Spring Seat Included | No |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Description_FAB | 60mm digressive piston improves ride comfort and control over rough terrain |
| Description_FAB | Large 60mm body for increased oil capacity, cooling, and long-term durability |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Toyota Tundra; '22+; Non-Air; R; B8 6100 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B8 6100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 6100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Toyota Tundra 2024-2022 |
| Description_EXT | 60mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 6100 shock absorbers are filled with the technology perfected over 3 decades of off-road dominance. Bilstein's monotube gas pressure design with a large 60mm digressive piston maximizes heat dissipation for increased shock life, and decreases oil foaming to prevent performance loss while providing a smoother ride and more control over rough terrain. The B8 6100 will provide increased durability, making them perfect for vehicles subjected to rugged roads and harsh conditions. |
| Description_FAB | 60mm digressive piston improves ride comfort and control over rough terrain |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2022 | Toyota | Tundra | 1794 Edition | |
| 2023 | Toyota | Tundra | 1794 Edition | |
| 2024 | Toyota | Tundra | 1794 Edition | |
| 2022 | Toyota | Tundra | Capstone | |
| 2023 | Toyota | Tundra | Capstone | |
| 2024 | Toyota | Tundra | Capstone | |
| 2022 | Toyota | Tundra | Limited | |
| 2023 | Toyota | Tundra | Limited | |
| 2024 | Toyota | Tundra | Limited | |
| 2022 | Toyota | Tundra | Platinum | |
| 2023 | Toyota | Tundra | Platinum | |
| 2024 | Toyota | Tundra | Platinum | |
| 2022 | Toyota | Tundra | SR | |
| 2023 | Toyota | Tundra | SR | |
| 2024 | Toyota | Tundra | SR | |
| 2022 | Toyota | Tundra | SR5 | |
| 2023 | Toyota | Tundra | SR5 | |
| 2024 | Toyota | Tundra | SR5 |








