*item may differ from images
Bilstein B8 6100 (Ride Height Adjustable) shock absorbers are designed for trucks and SUV's with a front OE coilover style suspension. Multiple snap-ring grooves in the body allow for different spring seat positions, providing an adjustable ride height range of 0-3 inches (depending on application). The B8 6100 (Ride Height Adjustable) utilizes a large 60mm digressive piston. This will provide a smoother ride while offering more control over rough terrain. The B8 6100 (Ride Height Adjustable) will provide increased durability and heat dissipation, making them perfect for vehicles subjected to rugged roads and harsh conditions.
Bilstein B8 6100 (Ride Height Adjustable) - Suspension Shock Absorber 24-311168
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Body Design | Snap Ring Grooved Body (Coilover) |
| Collapsed Length (MM) | 278.0 |
| Extended Length (IN) | 15.31 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Internal Design | Monotube |
| Collapsed Length (IN) | 10.94 |
| Series | B8 6100 (Ride Height Adjustable) |
| Finish | Zinc Plated |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Segment | Light Truck |
| Reservoir | No |
| Upper Mount Type | Stem |
| Boot Included | No |
| Body Diameter (ID) | 60mm |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| Spring Seat Included | Yes |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Extended Length (MM) | 389.0 |
| Description_FAB | 60mm digressive piston improves ride comfort and control over rough terrain |
| Description_FAB | Large 60mm body for increased oil capacity, cooling, and long-term durability |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Nissan Titan '17-; F; B8 6100; 0-2.2" |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B8 6100 (Ride Height Adjustable) - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 6100 (Ride Height Adjustable) - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Nissan TITAN 2024-2017 |
| Description_EXT | 60mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 6100 (Ride Height Adjustable) shock absorbers are designed for trucks and SUV's with a front OE coilover style suspension. Multiple snap-ring grooves in the body allow for different spring seat positions, providing an adjustable ride height range of 0-3 inches (depending on application). The B8 6100 (Ride Height Adjustable) utilizes a large 60mm digressive piston. This will provide a smoother ride while offering more control over rough terrain. The B8 6100 (Ride Height Adjustable) will provide increased durability and heat dissipation, making them perfect for vehicles subjected to rugged roads and harsh conditions. |
| Description_FAB | 60mm digressive piston improves ride comfort and control over rough terrain |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2017 | Nissan | TITAN | Platinum Reserve | |
| 2018 | Nissan | TITAN | Platinum Reserve | |
| 2019 | Nissan | TITAN | Platinum Reserve | |
| 2020 | Nissan | TITAN | Platinum Reserve | |
| 2021 | Nissan | TITAN | Platinum Reserve | |
| 2022 | Nissan | TITAN | Platinum Reserve | |
| 2023 | Nissan | TITAN | Platinum Reserve | |
| 2024 | Nissan | TITAN | Platinum Reserve | |
| 2017 | Nissan | TITAN | PRO-4X | |
| 2018 | Nissan | TITAN | PRO-4X | |
| 2019 | Nissan | TITAN | PRO-4X | |
| 2020 | Nissan | TITAN | PRO-4X | |
| 2021 | Nissan | TITAN | PRO-4X | |
| 2022 | Nissan | TITAN | PRO-4X | |
| 2023 | Nissan | TITAN | PRO-4X | |
| 2024 | Nissan | TITAN | PRO-4X | |
| 2017 | Nissan | TITAN | S | |
| 2018 | Nissan | TITAN | S | |
| 2019 | Nissan | TITAN | S | |
| 2020 | Nissan | TITAN | S | |
| 2021 | Nissan | TITAN | S | |
| 2022 | Nissan | TITAN | S | |
| 2023 | Nissan | TITAN | S | |
| 2017 | Nissan | TITAN | SL | |
| 2018 | Nissan | TITAN | SL | |
| 2019 | Nissan | TITAN | SL | |
| 2020 | Nissan | TITAN | SL | |
| 2021 | Nissan | TITAN | SL | |
| 2017 | Nissan | TITAN | SV | |
| 2018 | Nissan | TITAN | SV | |
| 2019 | Nissan | TITAN | SV | |
| 2020 | Nissan | TITAN | SV | |
| 2021 | Nissan | TITAN | SV | |
| 2022 | Nissan | TITAN | SV | |
| 2023 | Nissan | TITAN | SV | |
| 2024 | Nissan | TITAN | SV |







