Bilstein B8 5165 remote reservoir shock absorbers are designed to be used on custom off-road vehicles in order to achieve the desired ride of your light truck or SUV. These high gas pressure monotube shock absorbers are sold by various lengths and valve rates to accommodate a wide range of uses and custom applications. All B8 5165 shock absorbers come equipped with 5/8 inch eyelets with hour glass bushings on both ends. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting, providing a clean, low profile installation. B8 5165 remote reservoir shock absorbers will increase overall durability of your custom vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Bilstein B8 5165 - Suspension Shock Absorber 25-331738
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Collapsed Length (IN) | 16.14 |
| Lower Mount Type | Eye 5/8in |
| Spring Seat Included | No |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Extended Length (IN) Rounded | 27 |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 16 |
| Extended Length (IN) | 27.47 |
| Optional Reservoir Clamp | 11-176015 |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Collapsed Length (MM) | 410 |
| Series | B8 5165 |
| Reservoir | Yes |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Internal Design | Monotube |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | Eye 5/8in |
| Compression @0.52m/s | 620 |
| Rebound @0.52m/s | 2495 |
| Extended Length (MM) | 697.7 |
| Boot Included | No |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5165 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | B8 5165; 11.3" TRAVEL; EYE/EYE; 255/70 |
| Description_LAB | B8 5165 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein B8 5165 remote reservoir shock absorbers are designed to be used on custom off-road vehicles in order to achieve the desired ride of your light truck or SUV. These high gas pressure monotube shock absorbers are sold by various lengths and valve rates to accommodate a wide range of uses and custom applications. All B8 5165 shock absorbers come equipped with 5/8 inch eyelets with hour glass bushings on both ends. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting, providing a clean, low profile installation. B8 5165 remote reservoir shock absorbers will increase overall durability of your custom vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments. |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |



