*item may differ from images
Bilstein B8 5165 Classic remote reservoir shock absorbers are designed to be used on custom off-road vehicles in order to achieve the desired ride of your light truck or SUV. These high gas pressure monotube shock absorbers are sold by various lengths and valve rates to accommodate a wide range of uses and custom applications. All B8 5165 Classic shock absorbers come equipped with 5/8 inch eyelets with hour glass bushings on both ends. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting, providing a clean, low profile installation. B8 5165 Classic cremote reservoir shock absorbers will increase overall durability of your custom vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Bilstein B8 5165 Classic - Suspension Shock Absorber 25-187717
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Internal Design | Monotube |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Collapsed Length (MM) | 410.0 |
| Extended Length (IN) Rounded | 27 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 16 |
| Lower Mount Type | Eye 5/8in |
| Extended Length (IN) | 27.40 |
| Spring Seat Included | No |
| Rebound @0.52m/s | 2550 |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Boot Included | No |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Upper Mount Type | Eye 5/8in |
| Extended Length (MM) | 696.0 |
| Compression @0.52m/s | 700 |
| Reservoir | Yes |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Optional Reservoir Clamp | 11-176015 |
| Finish | Zinc Plated |
| Collapsed Length (IN) | 16.14 |
| Series | B8 5165 |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | 5165 11.4" Short Body 255/70 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B8 5165 Classic - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5165 Classic - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 5165 Classic remote reservoir shock absorbers are designed to be used on custom off-road vehicles in order to achieve the desired ride of your light truck or SUV. These high gas pressure monotube shock absorbers are sold by various lengths and valve rates to accommodate a wide range of uses and custom applications. All B8 5165 Classic shock absorbers come equipped with 5/8 inch eyelets with hour glass bushings on both ends. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting, providing a clean, low profile installation. B8 5165 Classic cremote reservoir shock absorbers will increase overall durability of your custom vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments. |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |




